امروزه به علت حضور انواع مختلف آلودگی علاوه بر تصفیه آب سراسری که انجام می شود لازم است در خانه ی هر فرد نیز دستگاه های تصفیه آب باشند تا سایر ناخالصی های آب را حذف کرده و آبی با کیفیت خوب برای نوشیدن ارائه دهند. معمولا دستگاه های تصفیه آب از فرآیند اسمز معکوس در سیستم آن بهره می گیرند.

اسمز معکوس بیشتر برای آب هایی که درصد بالایی نمک دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش آب با فشار زیادی از تعدادی پوسته گذر می کند که اصطلاحا آنها را نیمه تراوا میگویند. به دلیل بیشتر بودن فشار خارجی از فشار اسمزی طبیعی مولکول های درشت قادر نیستند از سوراخ های پوسته رد شوند و تنها مولکول های کوچکتر امکان عبور از آن را دارند و در نتیجه آب تصفیه می شود.

آموزش نحوه تعویض فیلتر ممبران

در ادامه قصد داریم تا به اقداماتی که در سرویس دستگاه تصفیه آب انجام می شود مانند انتخاب بهترین فیلتر ممبران، خرید فیلتر ممبران اصل و تعویض آن و بطور کلی تعویض انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب و زمان مناسب برای این کار بپردازیم. با ما همراه باشید.

در دستگاه های تصفیه آب تعدادی فیلتر وجود دارند که پس از گذشت زمان کارایی خود را از دست داده و باید تعویض شوند. یکی از این فیلترها، فیلتر ممبران است. برای تعویض بهترین فیلتر ممبران لازم است ابتدا شیر آب دستگاه را بسته و آن را از برق جدا کنید. سپس شلنگی که به هوزینگ ممبران وارد شده را باز کنید. سپس خود هوزینگ را باز کرده و فیلتر قبلی را خارج کنید و ممبران جدید را جایگزین کنید. بهتر است به صورت دوره ای اقدام به سرویس دستگاه تصفیه آب کنید تا از کیفیت آب آشامیدنی مصرفی خود اطمینان حاصل کنید.

زمان تعویض فیلترهای تصفیه آب

این که فیلترهای دستگاه تصفیه آب چه زمانی نیاز به تعویض شدن دارند به 4 عامل وابسته است: میزان مصرف، اینکه از نخستین باری که از دستگاه استفاده شده چه مدت زمانی گذشته، سطح کیفی آب ورودی به دستگاه و کیفیت فیلترهای استفاده شده. بهترین کار انجام سرویس دستگاه تصفیه آب است تا بدانیم چه زمان دستگاه نیاز به تعویض فیلتر دارد. در ادامه با این فرض که فیلترهای موجود در دستگاه استاندارد باشند و میزان استفاده را در حد معمول در نظر بگیریم زمان تقریبی عوض کردن فیلترها به شرح زیر است:

زمان تعویض فیلتر ممبران

  • فیلتر PP: زمان عوض کردن این فیلتر بین دو هفته تا شش ماه می باشد که زمانی که رنگ آن قهوه ای شود باید هرچه زودتر نسبت به تعویض آن اقدام کرد.
  • فیلتر UDF: بهتر است پس از گذشت 6 ماه نسبت به تعویض این فیلتر اقدام کنید.
  • فیلتر CTO: این فیلتر نیز مانند فیلتر UDF دارای 6 ماه زمان استفاده است و پس از این مدت باید عوض شود.
  • فیلتر ممبران: این فیلتر برخلاف سایر فیلترها دارای طول عمر نبوده و تنها هنگامی باید اقدام به تعویض آن کرد که دچار مشکل شده باشد. معمولا بهترین فیلتر ممبران بین یک سال و نیم تا چهار سال عمر مفید دارد و تنها در سرویس دستگاه تصفیه آب و توسط یک سرویسکار ماهر قابل تشخیص است. بهتر است برای خرید فیلتر ممبران اصل به نمایندگی های مجاز آن مراجعه کنید.
  • فیلتر پست کربن: زمان استفاده از این فیلتر تقریبا 1 سال بوده و پس از آن لازم است تعویض گردد.
  • فیلتر مینرال: این فیلتر بین یک سال تا یک سال و نیم زمان استفاده دارد و پس از آن باید تعویض گردد.

تعویض فیلتر تصفیه آب 6 مرحله ای

همانطور که گفته شد یکی از کارهایی که در سرویس دستگاه تصفیه آب انجام می شود تعویض فیلترها است. عموما دستگاه های تصفیه آب می توانند 6 مرحله ای، 7 مرحله ای و 8 مرحله ای باشند که هریک شیوه ی خاص خود را برای تعویض فیلتر می طلبند. این دستگاه ها دارای 6 فیلتر هستند که عبارت است از: 1. فیلتر پروپیلن، 2. فیلتر کربن اکتیو، 3. فیلتر کربن بلاک، 4. فیلتر ممبران، 5. فیلتر پست کربن و 6. فیلتر مینرال.

معمولا عوض کردن فیلترهای دستگاه هم بر اساس همین ترتیبی که گفته شد صورت می گیرد. تنها نکته ای که باید به آن دقت شود این است که این فیلترها مخصوصا فیلترهای بالایی دستگاه را باید با رعایت ضوابط فنی عوض کرده و شستشو داد و سپس اصطلاحا آب بندی کرد.

زمان عوض کردن این فیلترها هم از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر سر موعد مقرر خود نباشد قطعا روی سطح کیفی آب خروجی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب

باز نشدن فیلتر تصفیه آب

یکی از مشکلاتی که در سرویس دستگاه تصفیه آب و تعویض فیلترها ممکن است پیش بیاید باز نشدن فیلتر تصفیه آب است. به این صورت که این امکان وجود دارد که فرد در رابطه با باز کردن هوزینگ به دچار مشکل شود و نتواند این کار را انجام دهد. همانطور که میدانید برای باز کردن هوزینگ به آچار مخصوص نیاز داریم و باید آن را به صورت ساعتگرد باز کنیم.

جال پس از تعویض فیلتر و بستن هوزینگ این احتمال وجود دارد که پس از بسته شدن و سفت شدن دیگر به آسانی باز نشود و حتی با گذشت زمان سفت تر نیز شده و فرد برای باز کردن آنها به مشکل بر بخورد. یکی از نکته هایی که برای باز کردن هوزینگ باید مدنظر داشت نحوه ی قرارگیری دستگاه و آچار مخصوص است. اگر موفق به باز کردن هوزینگ نشدید بهتر است راه های زیر را امتحان کنید:

سعی کنید از تمام نیروی خود بهره بگیرید و البته آچار را نیز به درستی در جای مخصوص جاگذاری کنید. اگر همچنان موفق به این کار نشدید به کم یک جسم کوچک ضربه های خفیفی به هوزینگ وارد کنید تا باز شود. اگر باز هم موفق نشدید بهتر است از یک میله ی بلند بهره گرفته و آن را به انتهای دسته ی آچار که کوتاه نیز هست متصل کنید و براساس قانون اهرم ها نیروی وارده ی خود را افزایش داده و هوزینگ را باز کنید. عموما این کار تاثیرگذار است و منجر به باز شدن هوزینگ خواهد شد. در انتها اگر باز هم موفق نشدید دستگاه را بیرون آورده و دو نفره اقدام به باز کردن آن کنید که معمولا این حرکت با درصد بالایی از موفقیت همراه است. حال می توانید با خیال راحت به تعویض فیلترها بپردازید.

اشتراک در واتساپ اشتراک در تلگرام