کیفیت آب آشامیدنی یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر سلامتی انسان تأثیرگذار است. آبی که ما می‌نوشیم، اگرچه یکبار در تصفیه‌خانه‌های بزرگ شهری تصفیه شده است، اما دارای جرم‌ها و املاح مضر زیادی بوده که می‌تواند سلامتی انسان را به خطر بیندازد. به همین خاطر استفاده از نصب دستگاه‌های تصفیه آب خانگی یک امر ضروری محسوب می‌شود. از این انتخاب و نصب دستگاه تصفیه آب خانگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این مقاله قصد داریم نحوه نصب دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس RO مدل زیر سینکی 6 مرحله را توضیح دهیم.

 

نصب دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس 6 مرحله‌ای

 

این دستگاه که با برندهای مختلف در بازار به فروش می‌رسد، به روش اسمز معکوس و در یک فرآیند 6 مرحله‌ای عمل تصفیه آب را انجام می‌دهد. در حقیقت برای هرکدام از 6 مرحله یک فیلتر تصفیه اب در نظر گرفته شده است. فیلترهای مرحله‌ی اول تا ششم به ترتیب شامل فیلتر پلی پروپیلن، فیلتر کربن فعال، فیلتر کربن بلاک، فیلتر ممبران، فیلتر پست کربن و در نهایت فیلتر مینرال هستند که هرکدام کاربرد متفاوتی دارند.

در مرحله‌ی اول گل و لای و املاح درشت آب از آن حذف می‌شوند. در مراحل دوم و سوم کلر موجود در آب تصفیه شده و رنگ و بوی آب از بین می‌رود. در مرحله‌ی چهارم املاح ریزتر آب که با چشم دیده نمی‌شوند، از بین می‌روند. مرحله‌ی پنجم طعم، بو و مزه‌ی آب را بهبود می‌بخشد و مرحله ششم مواد معدنی مفید را حفظ کرده و PH آن را تنظیم می‌کند.

نحوه‌ نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

 

قطعات اصلی برای نصب آب تصفیه کن خانگی شامل 6 فیلتر ذکر شده در بالا، شیر آب خروجی و براکت آن، شیر مخزن، تبدیل انشعاب آب ورودی، شیر توپی ورودی، شیر میکس، آچار هوزینگ و شلنگ است.

 

نصب دستگاه تصفیه آب در ابتدا با قرار دادن فیلترهای مرحله اول تا سوم در محفظه‌ی (هوزینگ)‌های مربوطه انجام می‌شود. برای انجام این کار باید هر سه فیلتر از بسته‌بندی خود خارج شوند و در محفظه‌های مربوطه‌ی خود قرار گیرند. سپس محفظه‌ها با آچار هوزینگ در جای خود محکم شوند. به جز فیلترهای مرحله‌ی دوم و چهارم، جهت قرارگیری در سایر فیلترها اهمیتی ندارد.

اما فیلترهای مرحله‌ی دوم و چهارم جهت خاصی دارند که که باید طبق دستورالعمل روی آن‌ها در محفظه‌ها قرار داده شوند. بعد از قرار دادن سه فیلتر اول در محفظه‌های مربوط به خود، نوبت به فیلتر مرحله‌ی چهارم یعنی فیلتر ممبران می‌رسد. این فیلتر باید در محفظه‌ی ممبران قرار داده شود و سپس پیچ‌های مربوط به محفظه توسط آچار سفت شوند.
حالا نوبت به نصب شیر مخزن است.

بر روی دهانه‌ی خروجی شیر مخزن مقداری نوار تفلون پیچیده و آن را روی مخزن نصب کنید. برای نصب شیر خروجی باید از قبل بر روی سینک ظرفشویی سوراخی با قطر 11 میلی‌متر ایجاد کنید که این کار با یک مته به راحتی قابل انجام است. شیر خروجی در حقیقت همان شیری است که قرار است آب تصفیه شده از آن خارج شود و مورد استفاده قرار گیرد. پس از ایجاد سوراخ مربوطه بر روی سینک، شیر را در آن محل نصب کرده و واشرها را به ترتیبی که در دستورالعمل دستگاه است در جای مربوط قرار دهید. از براکت شیر برداشت زمانی استفاده می‌شود که قصد داشته باشید از شیر خروجی در محلی غیر از سینک ظرفشویی استفاده کنید. در این صورت براکت را روی دیوار نصب کرده و شیر آب خروجی را روی آن قرار می‌دهید.

نحوه نصب دستگاه تصفیه آب خانگی

پس از انجام این مراحل حالا باید دستگاه تصفیه اب را به آب ورودی ساختمان متصل کنید. برای این کار در ابتدا باید شیر آب اصلی منزل را ببندید. دهانه‌های تبدیل انشعاب آب ورودی و شیر توپی را مقداری نوار تفلون بپیچید. محلی که شیر آب سرد از دیوار خارج می‌شود را باز کرده و تبدیل انشعاب آب ورودی را در آنجا نصب کنید. بعد از آن شیر توپی را هم به تبدیل انشعاب آب ورودی وصل کرده و برای اطمینان از اینکه اتصالات به درستی انجام شده‌اند، شیر آب اصلی منزل را باز کنید تا در صورت هرگونه نشتی آب؛ آن را برطرف کنید.

پس از حصول اطمینان از اتصالات یک سر شلنگ را به شیر توپی و سر دیگر آن را به ورودی فیلتر اول دستگاه وصل کنید. شلنگ خروجی فاضلاب دستگاه را می‌توانید پس از ایجاد یک سوراخ کوچک در لوله‌ی زیر سینک قرار دهید تا آب آلوده از آنجا به محل فاضلاب اصلی منزل هدایت شود. حالا باید ورودی فیلتر مرحله‌ی پنجم یعنی فیلتر پست کربن را به مخزن فشار دستگاه وصل کنید. همچنین فیلتر مرحله‌ی ششم را نیز به شیر آب خروجی دستگاه وصل کنید.

حالا با باز کردن شیر توپی ورودی آب، دستگاه شما راه‌اندازی خواهد شد و مخزن شروع به پر شدن خواهد کرد. بهتر است قبل از استفاده از آب تصفیه شده در مصارفی مانند پخت و پز و یا آشامیدن، شیر آب را مقداری باز بگذارید تا آب اولیه خارج شود. این کار به خاطر آلودگی اولیه و بوی احتمالی است که در اثر نو بودن قطعات دستگاه ممکن است وجود داشته باشد.
این مقاله خلاصه ای بود برای نحوه نصب تصفیه آب خانگی برای کسب اطلاعات بیشتر از نصب تصفیه اب میتوانید با شرکت رادگسترنوین تماس حاصل نمایید.

 

اشتراک در واتساپ اشتراک در تلگرام