سال‌ها پیش فرایند تصفیه آب خانگی توسط فیلترهای معمولی انجام می‌شد. فیلترهایی که صرفا جلو ذرات معلق در آب را می‌گرفتند و اجازه نمی‌دادند رسوبات و گل و لای داخل آب باقی بمانند. اما با پیشرفت علم روش اسمز معکوس ابداع شد و تصفیه آب به شیوه‌ای بسیار حرفه‌ای‌تر صورت گرفت. اما حالا این فیلتر ممبران چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

ممبران تصفیه آب حالا به یکی از مهم‌ترین اجزای دستگاه‌های تصفیه بدل شده است و دستگاه‌هایی که فیلتر ممبران دارند از همه نظر ایده‌آل هستند. هم عمل تصفیه آب را به طور کامل انجام می‌دهند و هم نیازی به افزودنی‌ها ندارند و هم قیمت نسبتا کمتری دارند. اولین نکته این است که تکنولوژی ساخت غشای داخل ممبران اسمز معکوس هنوز در ایران وجود دارند برای همین بیشتر از فیلتر ممبران امریکایی و یا فیلتر ممبران تایوانی برای این کار استفاده می‌شود. ما در ادامه این مقاله به عملکرد فیلتر ممبران خواهیم پرداخت و در مورد RO اطلاعات تکمیلی را به شما ارائه خواهیم کرد. در نهایت با خیال راحت می‌توانید نسبت به خرید فیلتر ممبران اقدام کنید.

 

آشنایی با فرایند اسمز معکوس

 

نام این فرایند را بسیار شنیده‌اید، این روش در حال حاضر برای تولید توان استفاده می‌شود. نیروگاه‌های اسمزی وجود دارند که می‌توانند از غلظت آب شیرین داخل رودخانه و آب دریا توان تولید کنند. جزو روش‌های نوینی است که برای تولید برق استفاده می‌شود و پیشرفت‌های زیادی داشته است. اما چیزی که اهمیت دارد این است که روش اسمز معکوس برای تولید برق کمتر استفاده نمی‌شود و عمده‌ی استفاده آن در تصفیه خانه‌ها است.

اسمز معکوس به فرایندی می‌گویند که در آن یک فناوری غشا که معمولا لایه لایه است غلظت آب را تشخیص می‌دهد و تنها چیزی که می‌تواند از آن عبور کند آب است. روشی که به آن غلظت سنجی می‌گویند. غلظت آب آشامیدنی به همراه املاح معدنی و نمک‌های لازم باید در حد استانداردی باشد. این استاندارد روی غشای ممبران اعمال می‌شود. ممبران تصفیه آب تنها غلظت‌های خاصی را از خود عبور می‌دهد. در نتیجه نمک‌های محلول و غیرمحلول، فلزات سنگین و بسیاری از آلایندگی‌های دیگر که روی غلظت آب تاثیر دارند عبور داده نمی‌شوند و می‌توان گفت آبی تمیز و سالم و بدون آلایندگی‌های مضر از آن خارج می‌شود که این روش اسمز معکوس نام دارد. روش اسمز معکوس در حال حاضر در تصفیه خانه‌های صنعتی هم استفاده می‌شود اما چون ابعاد صنعتی و بزرگ آن بسیار گران‌قیمت هستند عمدتا از مدل‌های کوچک آن استفاده می‌شود که کارایی زیادی ندارند. در نتیجه وجود ممبران اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب خانگی ضروری است. در ادامه با نحوه عملکرد فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی بیشتر آشنا می‌شوید.

 

نحوه عملکرد فیلتر ممبران

 

اول بگوییم که فیلتر ممبران انواع مختلفی دارد؛ از انواع UF گرفته که به آن‌ها ممبران اولترافیلتراسیون می‌گویند و همچنین انواع NF یا نانوفیلتراسیون آن هم وجود دارند که برای مصارف خاص استفاده می‌شوند. اما نوع RO آن بیشتر از بقیه موردتوجه قرار گرفته است و از نظر کارایی هم بسیار قدرتمندتر است.

فیلتر اسمزی با اختلاف فشار و اختلاف غلظت کار می‌کند و با تشخیص فشار و غلظت انواع ناخالصی‌های موجود در آب جلو عبور ناخالصی‌ها را می‌گیرد. اگر بخواهیم بهتر توضیح دهیم تصور کنید آب و انواع باکتری‌ها قصد دارند از داخل ممبران عبور کنند. قطر مولکول آب 0.005 میکرومتر است و قطر باکتری موجود در آّب 0.02 میکرومتر است. فضای متخلخل ممبران و سوراخ‌های موجود روی آن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تنها مولکول‌های آب از آن عبور کنند و بقیه ناخالصی‌ها که ابعاد بزرگتری دارند نمی‌توانند از داخل این ممبران عبور کنند و تنها آب خالص باقی می‌ماند.

در روش اسمز معکوس فشار توسط پمپ تامین می‌شود که این فشار برای عبور بهتر مولکول‌ها و محلول‌های لازم است. آب خالص از داخل لایه‌های ممبران عبور می‌کند و آلاینده‌هایی که جدا شده‌اند وارد مجرای فاضلاب می‌شوند. در حقیقت داخل ممبران دو مجرا وجود دارد، یکی برای عبور آب و دیگری برای عبور ناخالصی‌ها به سمت فاضلاب.
اما اینجا یک سوال پیش می‌آید. اگر آلاینده‌هایی وجود داشته باشند که ابعاد آن‌ها کوچکتر از مولکول‌های آب باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا از داخل این سوراخ‌های روی ممبران عبور می‌کند؟

اسمز معکوس یا همان RO یکی از روش‌های مدرن تصفیه آب است
بله، این ناخالصی‌ها عبور می‌کنند. به طور مثال برخی ویروس‌ها ابعاد بسیار کوچکی در حد نانو دارند و برخی آلاینده‌های شیمیایی حجم مولکولی بسیار کمی دارند و می‌توانند از این لایه‌ها عبور کنند. در حقیقت فیلتر ممبران به تنهایی نمی‌تواند تمام آلاینده‌ها را از آب جدا کند. برای همین داخل دستگاه تصفیه آب به غیر از فیلتر ممبران 5 الی 7 فیلتر دیگر هم وجود دارند که هر کدام وظایف خاص خودشان را دارند. به طور مثال ویروس‌های در مقیاس نانو در فیلتر فرابنفش به راحتی نابود می‌شوند و یا آلاینده‌های شیمیایی با حجم مولکولی کم در فیلتر کربن نهایی و کربن گرانولی حذف می‌شوند. در انتهای کار هیچ خبری از آلاینده‌ها نیست.

پس هدف از خرید فیلتر ممبران این نیست که تمام آلاینده‌ها را حذف کند زیرا هیچ فیلتری نمی‌تواند این کار را انجام دهد. اما کاری که فیلتر ممبران انجام می‌دهد یکی از مهم‌ترین بخش‌های دستگاه تصفیه آب است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. در حقیقت بدون فیلتر ممبران عملا دستگاه اسمز معکوسی نخواهیم داشت.
حالا که با مدل عملکرد فیلتر ممبران آشنا شده‌اید در ادامه به این خواهیم پرداخت که هدف استفاده از فیلتر ممبران چیست. دلایل زیادی وجود دارند، چراکه تاثیری که این فیلتر روی کیفیت آب خروجی دارد بسیار زیاد است. در ادامه چند مورد از این تاثیرات آورده شده است.

ممبران تصفیه آب می‌تواند نمک‌های محلول و غیرمحلول داخل آب را شناسایی کند، نمک‌ها نمی‌توانند از غشا عبور کنند در نتیجه به صورت مستقیم وارد آب فاضلاب می‌شوند.
فلزات سنگین که عامل اصلی سرطان دستگاه‌ گوارشی بدن هستند داخل آب وجود دارند و بسیار خطرناک هستند. خوشبختانه اندازه این فلزات بزرگتر از مولکول‌های آب است و داخل لایه‌های فیلتر ممبران باقی می‌مانند و به سمت فاضلاب می‌روند.

نیترات هم یکی از موارد بسیار خطرناک است که به دلیل وجود کودهای شیمیایی از داخل خاک وارد آب می‌شود و معمولا درصدی از آن همیشه در آب شهری وجود دارد. اما در داخل فیلتر ممبران این ماده‌ی شیمیایی خطرناک هم شناسایی می‌شود و اجازه عبور ندارد.

باکتری‌ها و قارچ‌ها هم ابعاد بزرگتری دارند و پشت لایه‌های ممبران باقی می‌مانند و وارد فاضلاب می‌شوند. این باکتری‌ها می‌توانند عامل اصلی بیماری‌های خطرناک پوستی و عفونی باشند. متاسفانه در تصفیه خانه‌های صنعتی از تابش مستقیم نور خورشید برای از بین بردن این باکتری‌ها استفاده می‌شود. اما چون حوضچه‌های تصفیه در تمام ساعات روز در تماس مستقیم با نور خورشید نیستند. بخش اعظمی از این باکتری‌ها همچنان داخل آب می‌مانند.

فیلتر ممبران اصل عمدتا از یک لایه‌ی غشایی کامپوزیتی ساخته شده است و در حال حاضر در برخی از این فیلترها 13 لایه وجود دارد که کیفیت تصفیه را به شدت بالا برده‌اند. دقتی در حدود 99 درصد دارند و می‌توان مطمئن بود که آب آشامیدنی خروجی از دستگاه تصفیه آب بدون آلایندگی و ناخالصی است و با خیال راحت می‌توان از آن استفاده کرد.

 

بهترین فیلتر ممبران تصفیه آب

 

اگر قصد خرید فیلتر ممبران را دارید و می‌خواهید بهترین مدل را برای دستگاه خود انتخاب کنید باید با برخی نکات و ریزه‌کاری‌ها آشنا شوید. چرا که فیلتر ممبران تقلبی هم در بازار وجود دارد و تشخیص آن از فیلتر ممبران اصل بسیار سخت‌ است. قبل از هر چیز باید با برندهای اصلی تولیدکننده آشنا شوید.

ممبران cck

فیلم تک آمریکایی: این فیلتر ممبران امریکایی جزو بهترین‌ و باکیفیت‌ترین‌هاست و می‌توان گفت تقریبا اکثر افرادی که از این فیلتر استفاده کرده‌اند از کیفیت آن اطمینان دارند. علاوه بر کیفیت بالای تصفیه دوام بالایی هم دارند و بین 2 الی 3 سال بدون مشکل کار می‌کنند و به راحتی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. فیلتر گلد تورای: تورای برند معتبری در زمینه تولید فیلتر ممبران است. فیلترهای این برند عمدتا 13 لایه هستند و از بهترین کامپوزیت‌ها در تولید این غشا استفاده شده است. فیلترهای تورای در ابعاد مختلف و متناسب با دستگاه‌های سایر برندها تولید می‌شوند. فرقی نمی‌کند شما کدام دستگاه تصفیه آب را دارید می‌توانید از میان مدل‌های مختلف گلد تورای مدل متناسب با دستگاه خود را پیدا کنید.

فیلتر سی سی کا: سی سی کا برند شناخته‌ شده‌ای در تایوان و سراسر جهان است و باید گفت فیلترهای این برند کارایی بسیار بالایی دارند. البته این فیلترها بیشتر برای خود دستگاه‌های سی سی کا استفاده می‌شوند. اگر شما هم دستگاه تصفیه آب cck دارید بهتر است این فیلتر ممبران را برای دستگاه خود تهیه کنید.

فیلتر ممبران سافت واتر: سافت واتر هم برای دستگاه‌های تصفیه آب خود یک فیلتر مجزا دارد که هم از نظر دوام و هم کارایی بسیار ایده‌آل است. هم طول عمر بالاتری دارد و هم کیفیت آب آشامیدنی آن نسبت به سایر مدل‌ها بسیار بالاتر است.

برندهای دیگری هم وجود دارند که این فیلترها را تولید و عرضه کرده‌اند. چیزی که در خرید فیلتر ممبران اصل بسیار حائز اهمیت است توجه به کیفیت و کارایی به جای توجه به قیمت است. ویژگی‌ها و قابلیت‌های فیلتر ممبران تصفیه آب است که کیفیت آن را تعیین می‌کند، پس قبل از اینکه به قیمت آن توجه کنید سعی کنید ویژگی‌ها آن‌ها را به خوبی مطالعه کنید. با قابلیت‌های آن‌ها آشنا شوید و با هم مقایسه کنید و در نهایت تصمیم بگیرید.

اگر می‌خواهید بهترین فیلتر ممبران را برای دستگاه خود تهیه کنید بهتر است از نمایندگی خود شرکت‌های تولیدکننده اقدام کنید تا فیلتر ممبران اصل و با برچسب اصالت کالا دریافت کنید. متاسفانه فیلتر ممبران تقلبی در بازار با نام برندهای شناخته‌شده به فروش می‌رسد و افراد زیادی آن‌ها را خریداری می‌کنند اما اصلا کیفیت و کارایی لازم را ندارند.
تا زمانی که از کیفیت و اصل بودن فیلترها مطمئن نشده‌اید آن‌ها را خریداری نکنید. چرا که فیلتر ممبران تقلبی نه‌تنها عمر کمتری دارد بلکه کیفیت تصفیه آب آن هم بسیار پایین است و شما عملا آب آشامیدنی سالم نخواهید داشت. اگر کیت آزمایش کیفیت آب را دارید بهتر است بعد از نصب فیلتر ممبران حتما کیفیت آب خروجی را تست کنید و ببینید چه تغییراتی دارد. هم سختی آب، هم میزان نمک‌های محلول و غیرمحلول و همچنین pH آب باید در سطح استانداردی باشد. در غیر این صورت بدانید که فیلترها اصل نیستند.

 

قیمت فیلتر ممبران

 

همین ابتدای کار بگوییم که قیمت فیلتر ممبران اصلا نمی‌تواند نشان‌دهنده کیفیت آن باشد پس تصمیم خود برای خرید فیلتر ممبران را به خاطر قیمت آن تغییر ندهید. هر فیلتر گران‌قیمتی لزوما خوب و باکیفیت نیست و هر فیلتر ارزانی هم بی‌کیفیت نیست. همه چیز به نیاز شما، نوع دستگاه‌، ابعاد و همچنین فروشنده بستگی دارد. از این جهت باید بدانید که قیمت فیلتر ممبران تابع موارد زیر است.

ممبران soft water نوع دستگاه تصفیه آب: هر دستگاهی فیلتر ممبران خاص خودش را دارد. دستگاه‌های اسمز معکوس فیلتر متفاوت‌تری نسبت به دستگاه‌های UF و NF دارند و قیمت آن‌ها هم کاملا متفاوت است.

نام برند: هر برند قیمت‌های خاص خودش را دارد و معمولا فیلتر تایوانی ارزان‌تر است، اما فیلتر ممبران امریکایی قیمت نسبتا بیشتری دارد. البته ممبران امریکایی از نظر کیفیت هم برتری‌هایی دارد و از این جهت قیمت آن نسبتا بیشتر است.

ابعاد فیلتر: برخی دستگاه‌ها ابعاد فیلتر متفاوت‌تری دارند. به طور مثال فیلتر ممبران زیرسینکی با فیلتر ممبران رومیزی و یا دیواری متفاوت است از این جهت قیمت‌ آن‌ها هم متفاوت‌تر است.

نوع غشا: غشای اسمزی قیمت زیادی دارد به این دلیل که از متریال‌های خاصی در تولید آن استفاده می‌شود و فرایند تولید این فضای متخلخل روی یک لایه‌ی نازک فیلمی بسیار سخت و پرهزینه است. در نتیجه هرچقدر کیفیت این متریال‌ها بالاتر باشد قیمت فیلتر هم بیشتر می‌شود.

 

رادگسترنوین به عنوان بورس تصفیه آب خانگی در ایران و همچنین نمایندگی معتبر سه برند آکواپرو، سافت واتر و سی سی کا بهترین و باکیفیت‌ترین فیلترها را در اختیار شما قرار می‌دهد. انواع فیلتر ممبران امریکایی و تایوانی با بهترین کیفیت و تضمین اصالت کالا در اختیار شما قرار می‌گیرند. فیلترهایی که از کیفیت آن‌ها مطمئن هستید و با خیال راحت روی دستگاه‌های تصفیه آب نصب می‌کنید.

نکته مهم اینکه قیمت فیلتر ممبران در رادگسترنوین کمتر از هر جای دیگری است. این فیلترها با تخفیف ویژه در اختیار شما قرار می‌گیرند و همچنین امکانات خرید مجموعه‌ای و پکیجی هم وجود دارد. با خرید مجموعه‌ای هزینه‌ی تمام‌شده این فیلترها برای شما بسیار کمتر خواهد شد و مجموعه‌ای از فیلترهای باکیفیت را با قیمت مناسب تهیه خواهید کرد.

اشتراک در واتساپ اشتراک در تلگرام