4.67 (3 رای)

خرید دستگاه تصفیه آب خانگی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توانید در راستای حفظ سلامتی‌تان انجام دهید. البته همه چیز صرفاً در خرید یک دستگاه خلاصه نمی‌شود، بلکه مراقبت از دستگاه و انجام سرویس‌های دوره‌ای نیز جزو مهم‌ترین کارهایی هستند که پس از خرید دستگاه باید درباره آن‌ها حساسیت ویژه به خرج دهید. بسیاری از مصرف کنندگان دستگاه تصفیه آب نسبت از مسائل مربوط به سرویس و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب اطلاع کافی ندارند؛

به همین خاطر حتی اگر بهترین و با کیفیت‌ترین دستگاه تصفیه آب را هم خریداری کرده باشند، بعد از مدتی با آب بی‌کیفیت و آلوده در خروجی دستگاه مواجه می‌شوند. در برخی موارد عدم اطلاع از این موضوع باعث خرابی دستگاه شده و افراد مجبورند هزینه‌های زیادی را صرف تعمیر آن کنند. این در حالی است که مراقبت از دستگاه و انجام برخی کارهای ساده، می‌تواند از وقوع چنین مشکلاتی پیشگیری کند. ما در این مقاله می‌خواهیم ببینیم که این مراقبت‌ها چه هستند و اساساً زمان تعويض فیلتر تصفیه آب و زمان سرویس دستگاه تصفیه آب خانگی چه موقع است.

 

چرا و چگونه باید از دستگاه تصفیه آب خانگی باید مراقبت کرد؟

  دستگاه تصفیه آب خانگی همانند هر دستگاه مکانیکی و برقی دیگری نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد تا بتواند در طول زمان آب تصفیه شده با کیفیتی را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد. مراقبت‌های مربوط به دستگاه تصفیه آب را می‌توان به دو دسته کلی سرویس و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب تقسیم کرد. منظور از سرویس دستگاه، بررسی دقیق قسمت‌های مختلف دستگاه و ارزیابی نحوه عملکرد آن‌ها است که این کار سبب آشکار شدن اشکالات احتمالی می‌گردد. تعویض قطعات نیز اشاره به فعالیت‌هایی دارد که در راستای تعویض قطعات کهنه و قدیمی با قطعات نو صورت می‌گیرند. از جمله مهم‌ترین قطعات دستگاه تصفیه آب خانگی می‌توان به فیلترهای مختلف اشاره کرد که به تناسب نوع عملکردی که دارند، باید در بازه زمانی معینی تعویض شوند. در ادامه مقاله به این دو موضوع خواهیم پرداخت و درباره زمان سرویس دستگاه تصفیه آب خانگی توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

 

تعویض فیلتر تصفیه آب چه ضرورتی دارد؟

 

همان طور که می‌دانید، در تمام مدل‌های دستگاه تصفیه آب، بدون استثنا از فیلترهایی برای تصفیه آب استفاده می‌شود. کار این فیلترها جدا کردن ذرات فیزیکی و آلاینده‌های شیمیایی از آب است که از این طریق به افزایش کیفیت آب خروجی کمک می‌کنند. خرید فیلتر دستگاه تصفیه آب و تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب اولین و مهم‌ترین کاری است که خریداران دستگاه باید از جزییات آن مطلع شوند. بسیاری از مصرف کنندگان اصلاً از ضرورت تعویض فیلتر تصفیه آب مطلع نیستند و اگر هم اطلاع داشته باشند، گاه نسبت به این موضوع سهل‌انگاری کرده و یا نسبت به زمان تعويض فیلتر تصفیه آب دچار فراموشی می‌شوند. اگر فیلترهای تصفیه آب در زمان مقرر تعویض نشوند، آب تصفیه نخواهد شد و حتی کیفیت آب خروجی دستگاه از آب معمولی هم بدتر خواهد بود؛ زیرا آب از فیلترهای اشباع شده توسط آلاینده‌ها عبور می‌کند و بخشی از این آلودگی‌ها را به خود جذب می‌کند و مصرف چنین آبی می‌تواند بیماری هایی را به دنبال داشته باشد. به همین خاطر آگاهی دقیق از زمان تعویض فیلتر تصفیه آب و زمان سرویس دستگاه تصفیه آب خانگی در کارکرد مطلوب تصفیه آب اهمیت زیادی دارد.

 

زمان تعويض فیلتر تصفیه آب چه موقع است؟

 

در پاسخ به این سؤال نمی‌توان زمان تعويض فیلتر تصفیه آب را به طور مشخص را اعلام کرد؛ در یک دستگاه تصفیه آب انواع مختلفی از فیلترها به کار می‌روند که هرکدام زمان معینی برای تعویض دارند؛ به عبارت دیگر این گونه نیست که همه فیلترها در یک زمان نیاز به تعویض داشته باشند؛ دو عامل در تعیین زمان تعویض فیلتر تصفیه آب مؤثر است؛ یکی نوع فیلترها و دیگری میزان آلودگی آب در مناطق مختلف. نوع فیلتر به معنای کارکرد فیلتر است؛ به طور کلی فیلترهای مورد استفاده در انواع دستگاه تصفیه آب خانگی عبارتند از: فیلتر پلی‌پروپیلن، فیلتر کربن پودری، فیلتر کربن بلاک، غشای ممبران، فیلتر کربن خطی، فیلتر مواد معدنی، فیلتر آلکالاین و فیلتر فرابنفش (UV). همه انواع دستگاه تصفیه آب همه این فیلترها یا بخشی از آن‌ها را در خود دارند. این فیلترها کارکردهای مختلفی دارند و برحسب این کارکرد،

 

ممکن است برخی زودتر و برخی دیرتر نیاز به تعویض پیدا کنند. همچنین در مناطقی که آلودگی آب بیشتر باشد و نیز برحسب میزان مصرف خانوار، گاه باید زودتر از موعد مقرر باید تعویض شوند. زمان تعویض فیلتر تصفیه آب پلی‌پروپیلن و کربن پودری حداکثر هر 6 ماه یک‌بار است و در مناطقی که آب دارای آلودگی زیادی باشد، این فیلترها باید زودتر از 6 ماه تعویض گردند. فیلتر ممبران هم که یکی از مهم‌ترین فیلترها در هر دستگاه تصفیه آب به شمار می‌رود، عمر مفیدی بین 2 تا 3 سال دارد و در این زمان باید تعویض شود. لازم به ذکر است که این فیلتر نسبت به بقیه فیلترها قیمت بالاتری هم دارد. فیلتر کربن بلاک و فیلتر قلیای بعد از 1 سال و فیلترهای فرابنفش نیز هر 1 تا 2 سال باید با فیلترهای نو تعویض شوند.

 تعویض فیلتر تصفیه آب

 

زمان سرویس دستگاه تصفیه آب خانگی چه موقع است؟

 

سرویس دستگاه تصفیه آب خانگی به اقداماتی گفته می‌شود که انجام آن‌ها باعث افزایش طول عمر دستگاه خواهد شد. بخشی از کار سرویس دستگاه، تعویض فیلترها است. اما کارهای دیگری هم هست که در فرآیند سرویس دستگاه تصفیه آب باید مورد توجه قرار گیرند. برای مثال هواگیری دستگاه، تعویض برخی قطعات جانبی، بازبینی پمپ تصفیه آب و تنظیم TDS از جمله اقداماتی هستند که در سرویس دستگاه تصفیه آب خانگی انجام می‌شوند. به این اقدامات سرویس دوره‌ای تصفیه آب نیز گفته می‌شود. زمان تعويض فیلتر تصفیه آب و زمان سرویس دستگاه تصفیه آب خانگی بسته به میزان مصرف از 12 ماه تا 15 است که در خلال آن کلیه بخش‌های دستگاه وارسی شده و اقدامات لازم در جهت بهبود عملکرد دستگاه صورت خواهد گرفت. تنظیم TDS یکی از کارهای مهم سرویس دوره‌ای است که در حقیقت تنظیم میزان سختی آب است. معمولاً بعد از هر بار تعویض فیلترها باید با استفاده از ابزاری به نام TDS متر، میزان سختی آب بررسی و تنظیم شود. اگر میزان سختی آب بسیار پایین یا بسیار بالا باشد برای سلامتی مضر خواهد بود؛ به همین خاطر ضروری است که در هر بار سرویس، این شاخص تنظیم شود.

 

چرا برای سرویس و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب باید به متخصصان مراجعه کرد؟

 

باید بدانید که در یک دستگاه تصفیه آب از قطعات مختلفی استفاده می‌شود؛ سه راهی استیل، هوزینگ‌های مربوط به فیلترها، شیر ورودی دستگاه، سوئیچ قطع فشار پایین، پمپ دستگاه، سوئیچ قطع فشار بالا، شیر مصرف، مخزن تحت فشار دستگاه تصفیه آب، شیر تنظیم فشار هوا، خروجی پساب، محدودکننده‌ی آب خروجی به فاضلاب، بست فاضلاب، تنظیم‌کننده‌ی TDS آب، فشارسنج، ترانس تبدیل برق و فیلترهای چندگانه از جمله مهم‌ترین قطعاتی هستند که در یک دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند و ممکن است پس از مدتی نیاز به بازبینی و تعویض پیدا کنند. شاید تعویض فیلترها کار نسبتاً ساده‌ای باشد، اما سرویس دستگاه و تعویض سایر قطعات کار چندان ساده‌ای نیست و به اطلاعات و مهارت تخصصی نیاز دارد. حتی اگر خودتان بخواهید برای سرویس و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب دست به کار شوید، باید با بهره‌گیری از تجارب مشاوران با تجربه اقدام کنید. به همین خاطر در هر حال بهتر است از خدمات کارشناسان و متخصصان فنی استفاده کنید.

 

 

برای خرید فیلتر دستگاه تصفیه آب به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 
بسیاری از مصرف کنندگان تصفیه آب از روش تعویض فیلترها و خرید فیلتر دستگاه تصفیه آب اطلاعی ندارند و همچنین پیچیده بودن و تخصصی بودن سرویس دوره‌ای تصفیه آب و تعویض برخی قطعات هم کار چندان ساده‌ای نیست. از آنجایی که این موضوع بیشتر تخصصی است، ما در این قسمت برخی از نکات کلی مرتبط را توضیح داده و برخی از امور مربوط به سرویس و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب را معرفی خواهیم کرد. اولین و مهم‌ترین کار برای تعویض فیلتر تصفیه آب خرید فیلترهای استاندارد و اورجینال است که معمولاً این فیلترها را می‌توان از واردکنندگان معتبر دستگاه‌های تصفیه آب خریداری نمود. نکته دوم مطابقت نوع فیلتر با مدل دستگاه است؛ برای نمونه اگرچه فیلتر ممبران در همه دستگاه‌ها یک وظیفه مشخص دارد، اما این موضوع به این معنا نیست که یک مدل خاص از فیلتر ممبران در همه دستگاه‌های تصفیه آب قابل استفاده است؛ بلکه هر دستگاهی فیلتر ممبران مخصوص به خود را دارد؛ این مسئله برای انواع دیگر فیلترها نیز صادق است.

 

در حال حاضر فروشندگان زیادی در زمینه فروش دستگاه‌های تصفیه آب، قطعات و فیلترهای آن‌ها فعالیت می‌کنند؛ اما بسیاری از آن‌ها بنا به دلایلی همچون اورجینال نبودن قطعات، قیمت غیرواقعی، هزینه‌های بالای نصب و... قابل اعتماد نیستند. به همین خاطر لازم است برای خرید فیلتر دستگاه تصفیه آب، خدمات سرویس و تعویض فیلترها به فروشندگان و مراکز معتبر مراجعه کنید؛ از آنجایی که تمام دستگاه‌های تصفیه آب موجود در بازار وارداتی هستند، بهتر است به سراغ وارد کننده‌های اصلی و معتبر بروید. برندهای تایوانی جزو پرطرفدارترین و محبوب‌ترین برندهای تصفیه آب در ایران هستند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به برند سافت واتر، آکوا و سی سی کا اشاره نمود. محصولات این برندها تحت لیسانس آمریکا در کشور تایوان تولید می‌شوند و دارای استانداردهای معتبر بین‌المللی هستند.

 

سرویس و خدمات تصفیه آب خانگی شرکت راد گستر نوین

 
شرکت راد گستر نوین یکی از وارد کننده‌های معتبر دستگاه‌های تصفیه آب است که هم در زمینه فروش و هم در زمینه لوازم جانبی و تعویض فیلترها خدمات قابل توجهی را ارائه می‌دهد؛ به همین خاطر در خرید فیلتر دستگاه تصفیه آب و خود دستگاه پیشنهادهای متنوعی را به خریداران ارائه می‌دهد. این شرکت محصولات خود را با گارانتی طلایی یک ساله به فروش می‌رساند و کلیه محصولات از خدمات پس از فروش بلندمدت و پشتیبانی مادام‌العمر برخوردار هستند. از آنجایی که راد گستر نوین وارد کننده اصلی دستگاه‌ها و قطعات اورجینال تصفیه آب تایوانی است، قیمت‌ها در سطح بسیار مطلوبی قرار دارند. تیم پشتیبانی قوی متشکل از کارشناسان راد گستر نوین نیز در تمام ساعات روز آماده پاسخگویی به سؤالات مشتریان از طریق تلفن و وب‌سایت بوده و راهنمایی‌های لازم را به آن‌ها ارائه خواهند داد.

رفرنس:
https://www.explainthatstuff.com/howwaterfilterswork.html

امتیازات

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
4.67

نظر و بررسی کاربران

5.00

زمان تعویض فیلترها دقیقا همینی که گفتین بود ممنون

4.00

مطلب خوبی بود

5.00

سپاس از شما

اضافه کردن نظر