یکی از اصلی‌ترین شرایط بازدید و نگهداری دستگاه‌ تصفیه آب سافت واتر، تعویض فیلتر تصفیه آب آن در دوره‌های زمانی مشخص شده در دفترچه‌ی راهنمای دستگاه می‌باشد. تصفیه آب سافت واتر یکی از نمونه‌های موفق تولید شده در موضوع تصفیه آب خانگی می‌باشد ولی اگر به موقع برای تعویض فیلتر‌های آن اقدام نشود، نه تنها نتیجه‌ی دلخواه را نخواهید گرفت و آب از درصد تصفیه کافی برخوردار نخواهد بود، بلکه به دلیل کثیفی این فیلترها دستگاه خیلی زود فرسوده خواهد شد و عمر مفید کمتری خواهد داشت.

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی معمولاً بر اساس اطلاعات مندرج در دفترچه‌ی راهنمای خود دستگاه مشخص می‌شود ولی عموماً فیلتر تصفیه آب خانگی به کار گرفته شده در اغلب دستگاه‌های تصفیه آب از جمله تصفیه آب خانگی سافت واتر دوره‌های یکسانی را برای تعویض فیلتر تصفیه آب تعریف می‌کنند.

اما نکته‌ی حائز اهمیت در فیلتر تصفیه آب تناسب این فیلتر با دستگاه شما می‌باشد از این رو توصیه می‌شود قبل از اقدام برای تعویض فیلتر تصفیه آب حتماً مدل دستگاه تصفیه آب سافت واتر خود را مشخص و سپس می‌توانید با استفاده از خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب و یا مراجعه به نمایندگی دستگاه تصفیه آب خانگی سافت واتر دقیقاً فیلتر مشخص و مناسب برای دستگاه خود را خریداری نمایید.

دستگاه تصفیه آب سافت واتر در مراحل مختلفی تولید می‌شود. منظور اینکه عموماً این دستگاه‌ها در 3 تا 8 مرحله کار تصفیه آب را انجام می‌دهند. از آنجا که فیلترهای به کار رفته در این دستگاه‌ها عمدتاً مشابه هستند، تعداد بیشتر فیلتر درون دستگاه به منظور دریافت نتایج بهتر تصفیه آب و بالاتر بردن کیفیت آب است. از این رو هرچه فیلترهای دستگاه تصفیه آب بیشتر باشند، درجه‌ی تصفیه آب هم باید بهبود یابد مگر اینکه کیفیت و ساختار دستگاه مناسب نباشد که خوشبختانه در دستگاه تصفیه آب سافت واتر مطابق با نتایج آزمایشگاه‌ها میزان خلوص آب در دستگاه‌های با حداقل 5 مرحله فیلتراسیون درجه‌ی بالایی را نشان داده است.

 

زمان‌ تعویض فیلتر تصفیه آب سافت واتر

 

برای تعویض فیلتر تصفیه آب سافت واتر گفتیم که اولین اقدام تهیه‌ی فیلتر تصفیه آب خانگی سافت واتر متناسب با مدل دستگاه می‌باشد. شما می‌توانید خیلی راحت با مراجعه به سایت شرکت رادگستر نوین اقدام به خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب خانگی خود با ضمانت اصل بودن و قیمت مناسب بکنید.

اما برای تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی مهم‌ترین رکن شناخت فیلترها می‌باشد. معمولاً بر روی مخزنی که فیلتر در درون آن قرار گرفته است، حروف اختصاصی درج شده که نشان می‌دهد هر مخزن کدام نوع از فیلتر تصفیه آب خانگی را درون خود جای داده است. معمولاً از ورودی دستگاه، فیلترها بصورت مشخص و دنباله‌ی هم چیدمان شده‌اند که بر اساس مرحله‌ی قرار گرفتن آن‌ها هم، مراحل فیلتر دستگاه تعریف می‌شود. اما شناخت علائم به کار رفته بر روی محفظه‌ی فیلتر می‌تواند به شما در صورتی‌که این فیلتر‌ها جابه‌جا شده باشند، کمک کند. برای این منظور علائم زیر را در نظر داشته باشید و در ضمن زمان تقریبی تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی سافت واتر هم در ادامه‌ی آن‌ها مشخص شده است:

Sediment : فیلتر مرحله‌ی اول می‌باشد که معمولاً همین حرف بر روی آن درج شده است. این فیلتر از نوع فیلتر پروپیلن و رسوب‌گیر است و اندازه‌ی تقریبی 5 میکرون دارد. تعویض این فیلتر در فواصل زمانی 6 ماهه توصیه می‌شود.

GAC : این فیلتر یک فیلتر کربن فعال از نوع پودری است که به منظور حذف بو و مواد شیمیایی در مرحله‌ی دوم تعبیه شده و با این حرف اختصاری نشان داده می‌شود. این فیلتر را هم سافت واتر توصیه می‌کند که در دوره‌های شش ماهه تعویض کنید.

CTO: نوع دیگر از فیلتر کربن فعال از نوع خطی است که برای از بین بردن مواد شیمایی مقاوم و کلر استفاده می‌شود و بهتر است این فیلتر نیز در همان دوره‌ی شش ماهه تعویض شود.

RO MEMBRANE : فیلتر ممبران و یا اسمز معکوس است. این فیلتر بهترین نوع فیلتر در تصفیه آب سافت واتر است. قیمت فیلتر ممبران نسبت به سایر فیلترها بالاتر است و دلیل آن هم این است که این فیلتر بسیار مقاوم بوده و به دلیل سوراخ‌های میکروسکوپی که دارد تنها ذراتی را از خود عبور می‌دهد که 0.0001 میکرون بزرگی داشته باشند. یعنی مولکولی باشند. از این رو به پمپ نیاز دارند. برای اینکه قیمت فیلتر ممبران کمی بالاتر است گاهی افراد در تعویض این فیلتر اهمال می‌کنند که این امر، باعث کم شدن کیفیت آب تصفیه شده، خواهد شد. برای تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب توصیه‌ی خود دستگاه معمولاً 12 تا 18 ماهه است. اما با توجه به نوع سختی آب و استفاده از دستگاه و البته قیمت فیلتر ممبران می‌توانید نهایتاً در دوره‌های 24 ماهه از این فیلتر استفاده کنید.

INLINE CARBONE: این فیلتر نیز نوع دیگری از فیلتر کربن خطی است که معمولاً در بازه‌های زمانی 12 ماهه به دلیل کمتر درگیر بودن با مواد شیمیایی تعویض می‌شود.
البته تصفیه آب خانگی سافت واتر گاهاً از فیلترهای UV و یا فیلتر قلیایی و یونیزه هم استفاده می‌کند که معمولاً این فیلتر‌ها خیلی کمتر و در زمان‌های حدود 24 ماهه تا 36 ماهه تعویض می‌شوند. گاهی نیز به به دلیل بالا بودن قیمت فیلتر ممبران و البته هزینه‌های برق مصرفی این دستگاه به دلیل استفاده از پمپ به جای فیلتر ممبران از یک فیلتر سرامیکی در دستگاه استفاده شده است که این فیلتر نیز در دوره‌ی زمانی 24 ماهه تعویض می‌شود.

 

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی سافت واتر

 

در این مقاله سعی شده تا روش درست تعویض فیلتر تصفیه آب را برای شما توضیح دهیم؛ ولی نکته‌ی مهم این است که هر دستگاه ممکن است روش تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی متفاوتی داشته باشد. از این رو توصیه‌ی اولیه‌ی ما این است که به برگه‌ی راهنمای داخل بسته‌بندی دستگاه مراجعه فرمایید.
نکته‌ی مهم دیگر این است که بدانید فیلتر تصفیه آب خانگی یک وسیله‌ی کاملاً بهداشتی است و باید با دقت بسیار زیادی انتخاب، باز و استفاده شود و نباید حتی با دست آلوده به آن دست بزنید. ابتدا در زمان خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب و یا خرید از مغازه و نمایندگی، این نکته‌ی مهم را در نظر داشته باشید که باید بسته‌بندی کاملاً مهر و موم شده باشد و نباید حتی کمی باز شده باشد. بعداً اینکه قبل از تعویض فیلتر تصفیه آب دستان خودتان را با آب و صابون به خوبی شستشو دهید و حتی اثرات صابون را از روی دستانتان کاملاً از بین ببرید.

فیلتر تصفیه آب سافت واتر
برای تعویض فیلتر تصفیه آب سافت واتر باید دو دسته‌بندی داشته باشیم. فیلترهای موجود در دستگاه تصفیه آب سافت واتر اغلب در هوزینگ‌هایی قرار دارند. اما سه مرحله‌ی اولیه و مرحله‌ی کربن خطی پنجم، فیلتر در نوعی هوزینگ قرار دارد که بصورت آویزان است و به خوبی دیده می‌شود. موضوع دوم تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب سافت واتر است که کمی متفاوت از این فیلترها می‌باشد.

قبل از تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب و همچنین سایر فیلتر‌ها ابتدا باید به خوبی اطمینان یابید که فیلتر خریداری شده با دستگاه شما همخوانی داشته باشد. معمولاً اگر از سایت رادگستر و با درج شماره و کد محصول اقدام به خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب بکنید، مشکلی وجود ندارد ولی با این حال بهتر است قبل از تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب و حتی سایر فیلترها به خوبی از اینکه فیلتر متناسب با دستگاه شما است، اطمینان یابید. فیلتر باید درست اندازه‌ی هوزینگ دستگاه باشد و هیچ فشاری برای جا گرفتن در هوزینگ به آن وارد نشود و در ضمن فضای باز هم نداشته باشد.

 

روش تعویض فلیترهای اولیه و خطی دستگاه تصفیه آب سافت واتر

برای تعویض این فیلترها باید ابتدا ورودی آب دستگاه قطع شود. حتی اگر ورودی برای یخچال هم گرفته‌اید، باید قطع کنید. سپس یک تشت زیر دستان خود قرار دهید تا آب جاری نشود و پیچ هوای هوزینگ‌ها را باز کنید تا فشار داخل هوزینگ خالی شود و سپس کلاهک هوزینگ را باز کنید. الان به راحتی کارتیج را می‌توانید خارج کنید. قبل از اینکه کارتیج و یا فیلتر تصفیه آب را در محفظه و یا هوزینگ قرار دهید، باید خود هوزینگ را با آب و صابون به خوبی شستشو داده و خشک کنید. حالا فیلتر را درون هوزینگ قرار داده و کلاهک را می‌بندید.

دقت داشته باشید که اوریک درب کلاهک آسیب نبیند اگر آسیب دیده بود باید آن را تعویض کنید. این کار را برای فیلتر کربن فعال، کربن خطی و فیلتر پست کربن هم به همین شکل انجام دهید.

بعد از تعویض فیلترها اجازه دهید آب وارد دستگاه شود و والو ورودی آب به محفظه‌ی ذخیره آب را ببندید. حالا با پیچ هواگیری هوای داخل هوزینگ‌ها را تخلیه کنید و اجازه دهید آب کاملاً از آن سرریز شود. حالا والو‌ها را باز کنید و کار تعویض فیلتر تصفیه آب سافت واتر از نوع پیش فیلتر و کربن را به اتمام برسانید.

 

تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب سافت واتر

 

حساسیت تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب همیشه بالاتر است، زیرا عمده فعالیت تصفیه آب بر عهده‌ی این فیلتر بوده و در ضمن قیمت فیلتر ممبران بالاتر و حساسیت بیشتری از نظر بهداشتی دارند.

به یاد داشته باشید که بهتر است برای تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی حتماً فیلتر را از نمایندگی‌های مجاز خریداری نمایید زیرا ضمن نیاز به تناسب آن برای دستگاه، انواع تقلبی این دستگاه در بازار زیاد است و در ضمن قیمت فیلتر ممبران در نمایندگی‌ها همیشه کمتر است. توصیه‌ی ما به شما خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب از درگاه اینترنتی شرکت رادگستر می‌باشد؛ زیرا هم کم‌ترین قیمت فیلتر ممبران و سایر فیلترها را در این سایت خواهید داشت و هم اینکه شرکت رادگستر بزرگ‌ترین واردکننده و نمایندگی اصلی سافت واتر در ایران و تهران است. ضمن اینکه با خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب از رادگستر دیگر نیاز به جستجوی فراوان و پیدا کردن نمونه اصلی نخواهید داشت.

برای تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب سافت واتر در نظر داشته باشید که در دستگاه سافت واتر معمولاً فیلتر ممبران بصورت افقی و در بالای سه تا چهار هوزینگ دیگر می‌باشد. برای تشخیص هوزینگ علامت RO بر روی هوزینگ را مشاهده کنید. حالا دوباره باید شیر آب را قطع کنید و فشار داخل هوزینگ ممبران را خالی کنید.

در پایین هوزینگ یک سرپوس قرار دارد که باید خارج کنید تا فیلتر رها شود. معمولاً چندین شیلنگ به این هوزینگ اتصال داده شده است که باید به آرامی همه را خارج کنید و سپس هوزینگ را با دقت شستشو داده و خشک کنید. از تماس دست آلوده به این هوزینگ بخصوص جدا جلوگیری کنید.

برای تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب در نظر داشته باشید که تا این مرحله نباید فیلتر را از بسته‌بندی خارج کنید. وقتی همه‌ی کارها انجام شد فیلتر را از بسته‌بندی خارج و با یک حرکت گردشگی فیلتر را در محفظه قرار داده و فوراً درب هوزینگ را ببندید.

تعویض فیلتر تصفیه آب سافت واتر بیش از اینکه نیاز به تخصص داشته باشد نیاز به حوصله و دقت عمل دارد. با خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب سافت واتر از شرکت رادگستر نوین از خرید خود مطمئن بوده و دستورالعمل تعویض آن را نیز از کارشناسان ما در صورت ابهام جویا شوید.

 

 

رفرنس:
https://www.youtube.com/watch?v=s6GZ2Pk0Tes

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 votes
نظری درج نگردیده است.

نظر خود را اضافه کنید.

پست نظرات مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر امنیتی زیر را بازنویسی کنید.

×

اطلاع از تخفیفات دوره ای و محصولات جدید تصفیه آب