0.00 (0 رای)

دستگاه تصفیه آب خانگی همانند سایر لوازم زندگی این روز‌ها در بسیاری از خانه‌ها وجود دارد. هر فرد بنا بر توصیه‌ها و نیاز خود یک تصفیه آب خانگی خریداری کرده و متناسب با آن شرایط نگهداری و تعمیرات آن را دنبال می‌کند. بی‌شک یکی از مهم‌ترین عناصر در سطح کیفی محصولات داشتن یک برنامه‌ی سرویس و نگهداری مرتب و منسجم برای وسایل خانگی از جمله تصفیه آب می‌باشد.

یکی از اصلی‌ترین اقدامات برای اینکه اولاً طول عمر دستگاه بسیار بیشتر شود و دوماً اینکه آب تصفیه شده کیفیت لازم و آنچه که ما انتظار داریم را آماده کند، تعویض فیلتر تصفیه آب است.هر دستگاه بنابر نوع تولیدات فیلتر دستگاه خود، تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی خود را در مدت زمان مشخصی تعریف می‌کند و در هنگام فروش این اطلاعات به خریدار ارائه می‌شود که عمدتاً در غالب یک دفترچه‌ی راهنما در بسته‌بندی دستگاه تصفیه آب خانگی قرار داده شده است.

در این مقاله قصد داریم تا به موضوع تعویض فیلتر تصفیه آب CCK بپردازیم. این شرکت بدون تردید یکی از موفق‌ترین شرکت‌های تصفیه آب خانگی در ایران و بسیاری از کشورهای جهان بوده و خوشبختانه در ایران هم تمامی فیلترهای این دستگاه موجود بوده و برای خرید فیلتر تصفیه آب، مشتریان این شرکت با مشکلی مواجه نخواهند شد.
قبل از اینکه وارد مبحث تعویض فیلتر تصفیه آب سی‌ سی‌ کا بشویم، بهتر است ابتدا دوره‌های زمانی که برای تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی بصورت عمومی تعریف شده و تقریباً برای تعویض فیلتر تصفیه آب CCK در همه‌ی انواع تولیدات این برند هم کاربرد دارد، اطلاعاتی را ارائه نماییم.

مطابق با استانداردهای تعریف شده برای تعویض دستگاه فیلتر تصفیه آب نسبت به نوع فیلتر باید دوره‌های زمانی زیر رعایت شود:

Pre-Filter یا فیلتر رسوب‌گیر ورودی دستگاه، بسته به نوع سختی آب و پیشنهاد سازنده بین 6 تا نهایتاً 12 ماه
پیش فیلتر کربن فعال بسته به نوع آلاینده‌های شهری در بین فرجه‌های زمانی 6 تا 12 ماه
تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی از نوع اسمز معکوس معمولاً در دوره‌های زمانی 24 ماهه
فیلتر پست کربن و یا کربن فعال ثانویه، بسته به سفارش تولیدکننده در دوره‌های زمانی 12 ماهه

هر دستگاه تصفیه آب خانگی سی سی کا نیاز به یک برنامه‌ی تعمیر و نگهداری در دوره‌های مشخص دارد تا اطمینان حاصل شود که کیفیت آب تغییری نکرده باشد. مهم‌ترین فاکتور در این برنامه بازدید و زمان‌بندی، تعویض فیلتر تصفیه آب سی ‌سی‌ کا به صورتی است که بتوانید در هر زمانی که اقدام به تعویض فیلتر تصفیه آب می‌کنید، حداقل دو فیلتر را بصورت همزمان تعویض کنید تا کمتر نیاز به باز و بسته کردن تصفیه آب خانگی باشد.

خوشبختانه دستگاه تصفیه آب خانگی CCK از آن دسته محصولاتی است که اغلب در تولیدات خود فرآیندهایی را در نظر گرفته که به کاربر این امکان را می‌دهد تا با تنظیم برنامه‌ی زمانی برای خود دستگاه تصفیه آب در هر زمان که نیاز باشد، آلارم و یا چراغی به کاربر اطلاع دهد که زمان تعویض فیلتر تصفیه آب cck رسیده است. با این قابلیت تنها کافیست در هر زمان که کاربر فیلتر را تعویض می‌کند، تاریخ تعویض فیلتر را در دستگاه ذخیره نماید.

 فیلتر تصفیه آب cck

تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی CCK

 

معمولاً تمامی انواع دستگاه تصفیه آب دستورالعمل‌های مشابهی برای تعویض فیلتر تصفیه آب دارند. اما با این حال باید برای تعویض فیلتر تصفیه آب سی ‌سی‌ کا ابتدا دستورالعمل آن را از بسته‌بندی برداشته و مطالعه فرمایید. نکته‌ی مهم دیگر برای تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی رعایت تمامی اصول بهداشتی است. اگر در هنگام تعویض فیلتر تصفیه آب CCK مسائل بهداشتی شخصی و یا کاری را رعایت نکنید، به راحتی باعث خواهید شد تا محفظه‌ی فیلتر و یا خود فیلتر، آلودگی را با خود به همراه داشته و وارد آب کنند.

در ادامه گام به گام مراحل تعویض فیلتر تصفیه آب سی‌ سی ‌کا را با هم مرور خواهیم کرد.
قبل از هر چیز باید توضیح داده شود که دستگاه تصفیه آب خانگی سی ‌سی ‌کا مدل‌های مختلفی دارد که شامل 4 مرحله‌ای، 5 مرحله‌ای، 6 مرحله‌ای و... می‌باشند.

آماده‌سازی:

اطمینان حاصل کنید که قبلا اقدام به خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب مناسب خود کرده‌اید. برای خرید فیلتر تصفیه آب باید هم بدانید که در این مرحله کدام یک از فیلترها را قرار است تعویض کنید و هم اینکه خرید فیلتر تصفیه آب دقیقاً متناسب با نوع دستگاه و مدل آن می‌باشد. مثلاً برای خرید فیلتر ممبران این نکته که نوع دستگاه شما چیست، بیشتر اهمیت دارد.
در هنگام خرید فیلتر تصفیه آب خانگی دقت کنید که باید کارتریج فیلتر در یک بسته‌بندی کامل باشد و به هیچ عنوان این بسته‌بندی باز و یا پاره نشده باشد که این موضوع باعث آلوده شدن فیلتر خواهد شد. این موضوع بخصوص برای خرید فیلتر ممبران تصفیه آب یا اسمز معکوس اهمیت بیشتری دارد.
فردی که قرار است کار تعویض فیلتر تصفیه آب cck را انجام دهد باید قبلاً دستان خود را با آب و صابون به خوبی شستشو داده باشد و بهتر است از ژل‌های آنتی باکتریال هم استفاده نموده باشد تا باکتری از دستان او به فیلتر منتقل نشود.

دستورالعمل تعویض فیلتر تصفیه آب CCK از نوع پیش فیلتر و فیلتر‌های کربن فعال(پیش کربن و پست کربن):

دستگاه تصفیه آب سی ‌سی‌ کا معمولاً دارای 2 تا 3 فیلتر عمودی است که این فیلترها در آن‌ها قرار گرفته‌اند. برای تعویض فیلتر تصفیه آب سی سی کا به روش زیر عمل کنید:

شیر ورودی آب به دستگاه تصفیه آب خانگی را ببندید.
شیر سوپاپ در مخزن ذخیره دستگاه را ببندید. معمولاً یک والو آبی رنگ در بالای مخزن است.
اگر دستگاه تصفیه آب شما خطی برای تغذیه‌ی یخچال و فریزر شما دارد، باید شیر ورودی آن را ببندید.
دریچه‌ی فیلترها را باز کنید و اجازه دهید تا فشار داخلی آن خالی شود.
یک ظرف مناسب برای اینکه آب روی زمین نریزد در زیر دستگاه قرار دهید.کلاهک محفظه را باز کنید و کارتریج داخل آن را بیرون بیاورید. ممکن است به دلیل شدت رسوبات گاهاً این فیلترها در جای خود سفت شده باشند که لازم است کمی با مسواک کهنه اطراف آن را تمیز کنید.
اورینگ را به دقت بردارید و بر روی پارچه‌ای تمیز قرار داده و به خوبی شستشو داده و خشک کنید. مراقب باشید که دچار ساییدگی و یا بریدگی نشوند. همچنین هرگونه بریدگی و خش را در محل آن بررسی کنید. اگر اورینگ آسیب دیده آن را تعویض کنید.

با استفاده از آب گرم و کمی صابون محفظه‌ی فیلتر را به خوبی شستشو دهید. نباید هیچ اثری از صابون و مواد شوینده در ظرف باقی بماند.
با یک روغن سیلیکونی مخصوص اورینگ را نرم کنید و به درستی و دقت زیاد اورینگ را در جای خود قرار دهید.
فیلتر جدید را اندازه‌گیری کنید تا مطمئن شوید که درست به اندازه‌ی محفظه باشد. نباید طول فیلتر بیشتر و یا کمتر باشد.
فیلتر جدید را در محفظه قرار دهید و به خوبی و درستی محکم کنید. دقت داشته باشید نیاز به هیچ ابزاری ندارید و با همان دست به تنهایی باید درب محفظه را ببندید.
تعویض فیلتر تصفیه آب CCK از نوع پیش فیلتر، پیش کربن و پست کربن به همین روش انجام می‌شود.
شیر ورودی دستگاه و ورودی یخچال را باز کنید و نشتی را چک کنید.
والو سوپاپ دستگاه تصفیه آب خانگی سی‌سی‌کا را باز کنید.
به خوبی به دستگاه دقت کنید. باید ظرف چند دقیقه درستی عملیات کاری دستگاه را با دیدن اولین قطره‌ی آب تصفیه شده ملاحظه کنید.
اگر دستگاه تصفیه آب خانگی CCK شما از نوع اسمز معکوس است، اجازه دهید چندین لیتر بدون وارد شدن آب به فیلتر RO یا اسمز معکوس تصفیه شود.
تعویض فیلتر تصفیه آب CCK شما با موفقیت در این مرحله انجام شد.

 

تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب 

 

برای تعویض فیلتر ممبران هم اولین و مهم‌ترین رکن خرید فیلتر ممبران می‌باشد. فیلتر ممبران تنوع زیادی دارد و به همین دلیل باید در هنگام خرید فیلتر ممبران حتماً متناسب با نوع دستگاه خود و حتی سال ساخت آن اقدام به خرید و نهایتاً تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب خانگی بکنید.
در هنگام تعویض فیلتر ممبران در نظر داشته باشید که این فیلتر معمولاً بصورت غشایی افقی در بالای براکت نگهدارنده‌ی 2 تا 3 فیلتره می‌باشد.

حال پس از خرید فیلتر ممبران تصفیه اب و پس از اطمینان از اینکه فیلتر شما متناسب با دستگاه می‌باشد، باید متناسب با گام‌های زیر اقدام به تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی CCK بکنید:

مراحل 1 تا 5 مرحله‌ی قبل را انجام دهید.
با فشار دادن حلقه‌ی پایین لوله سرپوش محفظه‌ی فیلتر، لوله را از کلاهک غشای فیلتر جدا کنید. این کلاهک معمولاً در سمت راست قرار دارد. باید در زمان خارج کردن لوله همچنان حلقه را با دست نگه داشته باشید.
کلاهک پوسته‌ی غشا را از محفظه‌ی غشا جدا کرده و فیلتر ممبران را خارج کنید. چونکه این غشا معمولاً بیشتر از 1 سال زمان برای تعویض نیاز دارد، معمولاً در هنگام تعویض فیلتر ممبران خارج کردن این فیلتر سخت است. برای همین احتمالاً باید از انبردست و یا دم باریک استفاده کنید.
برای تمیز کردن محفظه‌ی فیلتر باید دو لوله‌ی انتهایی مخزن را هم جدا کنید و معمولاً دو گیره‌ی این شلنگ‌ها را به بدنه‌ی محفظه اتصال داده‌اند که تا باز شوند شلنگ راحت خارج می‌شود.
پس از شستشوی محفظه‌ی فیلتر و سپس دستانتان، فیلتر جدید را جایگزین کنید. برای تعویض فیلتر ممبران به یاد داشته باشید در هنگام جا زدن فیلتر باید یک حرکت دایره‌ای را دنبال کنید تا فیلتر راحت وارد محفظه شود و از فشار مستقیم اجتناب کنید.
اتصالات را درست مانند موقعی که باز کردید در جای خود ببندید
تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب CCK معمولاً به این روش است. حال اگر نوع دستگاه شما و یا جایگاه غشا متفاوت است، بهتر است ابتدا جایگاه فیلتر را در دستورالعمل دستگاه بررسی کنید.

دستورالعمل تعویض فیلتر تصفیه آب سی‌سی‌کا از نوع اسمز معکوس

برای تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی CCK مجهز به فیلتر اسمز معکوس در نظر داشته باشید که این دستگاه‌ها معمولاً یک فیلتر کربن خطی و یا فیلتر سرامیکی دیگری قبل از خود دارند. این فیلترها به طور افقی در بالا و یا کنار خود فیلتر اسمز معکوس قرار دارند. برخی از این فیلترهای خطی در انتهای خود اتصالات رشته‌ای دارند و برخی دارای اتصالاتی دیگر هستند. به همین دلیل معمولاً تعویض فیلتر تصفیه آب مجهز به فیلتر اسمز معکوس تفاوت‌هایی با هم دارند.
در زیر یک نمونه از روش‌های تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی سی‌ سی‌ کا توضیح داده می‌شود، با این حال باز هم در صورت داشتن تفاوت باید دفترچه‌ی راهنما را مطالعه فرمایید:
مراحل 1 تا 5 قبلاً توضیح داده شده را انجام دهید.
لوله‌ی متصل به غشا اسمز معکوس را با فشار دادن شاسی از محل خود خارج کنید. لوله‌های وصل شده به غشا را هم باید به ترتیب از جلو و عقب فیلتر جدا کنید
در هنگام جدا کردن شلنگ‌ها و یا اتصالات دیگر، فیلتر اسمز معکوس بهتر است آن‌ها را شماره‌گذاری و یا علامت‌گذاری کنید تا فراموش نکنید.
به آرامی لوله را بیرون بکشید و آن را بر سطحی نرم و مطمئن قرار دهید.
فیلتر را متناسب با روش قبل تعویض کنید.
اتصالات را به ترتیب در جای خود وصل کنید.

برای خرید فیلتر تصفیه آب در هر مدل و یا خرید فیلتر ممبران متناسب با دستگاه تصفیه آب خانگی CCK خود مطمئن عمل کنید و از بزرگ‌ترین شرکت واردکننده‌ی دستگاه‌های تصفیه آب یعنی شرکت رادگسترنوین با ارائه‌ی اطلاعات لازم فیلتر اصلی را دریافت نمایید.

 

 

رفرنس:
https://www.espwaterproducts.com/how-to-change-an-ro-filter-and-membranes/

امتیازات

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظر و بررسی کاربران

اضافه کردن نظر

×

اطلاع از تخفیفات دوره ای و محصولات جدید تصفیه آب