آلودگی سطوح آب مصرفی در همه‌ی خانه‌ها و لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب هر دو از موضوعاتی هستند که باعث شده این روزها اغلب مردم در گوشه و کنار دنیا بدنبال استفاده از سیستم‌های تصفیه آب مختلف باشند. استفاده از سیستم تصفیه آب مرکزی، دستگاه تصفیه آب ورودی منازل و از همه فراگیرتر استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی که معمولاً زیر سینک و یا در مسیر هر یک از شیرهای منزل قابل نصب و بدلیل داشتن قابلیت‌های تصفیه آب متفاوت مورد کاربرد همگانی قرار گرفته و ضمناً بهره‌ بردن از یک گالن ذخیره آب در اغلب مدل‌های تصفیه آب باعث صرفه‌جویی بیشتر در مصرف آب شده است.

اما همانگونه که می‌دانید امروزه استفاده از آب آشامیدنی به آب تصفیه شده توسط دستگاه‌های تصفیه آب بسنده نمی‌شود. بسیاری از یخچال‌ها امروزه با نگاه به خواست و طبیعت انسان برای نوشیدن آب خنک از منابع آب بهره می‌گیرند که در هر زمان آب خنک در اختیار مصرف‌کنندگان قرار بدهد. این نوع یخچال‌ها چه از نوع معمولی باشند و چه از نوع ساید بای ساید به دو روش آب مورد نیاز را در منابع خود تأمین می‌کنند. در حالت قدیمی‌تر آب را باید بصورت دستی در منابع این یخچال‌ها می‌ریختند و در مدل‌های امروزی و مدرن‌تر هر یک از این یخچال‌ها خود به منبع آب اصلی شهر متصل هستند. اتصال به منبع آب اصلی شهر نیاز به تصفیه آب را در این یخچال‌ها نیز مشهود می‌کرد. بنابراین تولیدکنندگان این یخچال‌ها قابلیت تصفیه آب را با اضافه کردن فیلترهایی به این منابع برای یخچال‌ها ارائه نمودند.

یخچال‌های ساید بای ساید تقریباً امروزه در همه‌ی مدل‌ها و برندها از آب مستقیم شهر و سیستم تصفیه آب بهره می‌برند. آب موجود در این یخچال‌ها هم برای مصارف خوراکی و هم یخ‌سازی استفاده می‌شود و سلامت یخچال به شدت به استفاده از آب تمیز بستگی دارد. ورود هرگونه آلودگی به یخچال ساید مانند رسوبات به مرور زمان باعث خرابی یخچال می‌شود. به همین دلیل فیلتر یخچال ساید بای ساید این وظیفه‌ی مهم را بر عهده گرفت تا از ورود آلاینده‌ها به درون سیستم یخچال جلوگیری کند. فیلتر ساید بای ساید یا بصورت داخلی است و یا بصورت بیرونی فیلتر ساید باید در زمان‌های مناسب تعویض شود تا کارایی و عملکرد تصفیه آب با مشکل مواجه نشود.

فیلتر یخچال ساید بر اساس مدل و نوع یخچال باید تهیه شود و هر یک از این فیلترهای ساید تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند ولی برای برخی از انواع یخچال‌ها که فیلتر تصفیه آب داخلی ندارند، برخی از کارشناسان می‌توانند فیلتر بیرونی تعبیه نمایند. البته در صورتی که فیلتر ساید بای ساید شما از نوع قدیمی‌تر باشد و یا آلودگی زیادی در آب مصرفی شما وجود داشته باشد، می‌توانید از یک فیلتر ساید بیرونی هم برای کمک به فیلتر داخلی استفاده نمایید.

فیلتر یخچال ساید بای ساید بیرونی خیلی به نوع و برند یخچال ارتباطی ندارد و یک متخصص تعمیر و یا تعویض فیلتر ساید می‌تواند به راحتی هر یک از فیلترهای بیرونی را برای یخچال ساید شما تعبیه نماید. معمولاً فیلتر ساید بای ساید باید در هر شش ماه یک بار تعویض شود و این موضوع به داخلی و بیرونی بودن فیلتر ارتباطی ندارد. عدم تعویض فیلتر ساید بای ساید باعث می‌شود باکتری‌ها در این فیلترها رشد کرده و نه تنها باعث بهبود آب آشامیدنی و سلامت بیشتر افراد خانواده نمی‌شود، بلکه خود عاملی برای بیماری خواهد بود و در ضمن به یاد داشته باشید این موضوع تداخل در فرآیند تصفیه آب ایجاد خواهد کرد و باعث می‌شود تا سیستم داخلی یخچال آسیب جدی ببیند.

فیلتر یخچال ساید بای ساید در دو نوع می‌باشد: نوع اول از فیلترهای با جنس پلی‌پروپیلن است. این نوع فیلتر ساید بای ساید برای تصفیه محلولات جامد و سخت در آب مانند گل و لای، آهک، آرسنیک، جلبک و سایر رسوبات دیگر آب استفاده می‌شود که اصلی‌ترین مواد آسیب‌زا برای یخچال هستند. نوع دوم فیلتر ساید بای ساید از نوع کربن فعال می‌‌باشد. فیلتر کربن فعال علاوه بر حذف انواع مواد شیمیایی مانند سموم و شوینده‌ها، آفت‌کش‌ها، کلر و... بوی بد آب را از بین می‌برد و طعم و مزه‌ای مناسب برای آب آشامیدنی فراهم می‌کند. تمامی فیلترهای یخچال ساید بای ساید که در داخل یخچال استفاده می‌شوند، از نوع فیلتر کربن فعال هستند.

کارشناسان توصیه می‌کنند اگر از یخچال ساید بای ساید استفاده می‌کنید، بهتر است برای بهبود عملکرد تصفیه آب در این یخچال‌ها از یک فیلتر یخچال ساید الیافی و یک فیلتر یخچال ساید کربن فعال در مسیر آب ورودی یخچال استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که عمر مفید فیلترهای داخلی یخچال به مراتب بیشتر شود و ضمناً کیفیت آب بهتری هم برای مصرف نوشیدنی و یخ شما فراهم خواهد کرد.

 فیتر ساید بای ساید

 

فیلتر یخچال ساید ال جی و سامسونگ

 

فیلتر‌ ساید بای ساید سامسونگ و فیلتر ساید بای ساید ال جی را باید همانند انواع یخچال‌های ساید با استناد به نوع فیلتر و مدل یخچال انتخاب کنید. بسته به مدل و طراحی ساخت این یخچال‌ها، فیلتر ساید سامسونگ و فیلتر ساید ال جی دارای چند مرحله مختلف تصفیه آب هستند. فیلترهای تک مرحله‌ای، دو مرحله‌ای و سه مرحله‌ای. بهترین نوع فیلتر ساید بای ساید سامسونگ و همچنین فیلتر ساید بای ساید ال جی نوع فیلتر سه مرحله‌ای می‌باشد.

 

فیلترهای تک مرحله‌ای

 فیلتر‌های تک مرحله‌ای از نوع pp پنج میکرونی هستند. فیلتر pp پنج میکرونی به منظور حذف ذرات بزرگ‌تر از 5 میکرون مانند انواع شن و ماسه، گل و لای، جلبک و لجن، رنگ داخل لوله‌ها و... مورد استفاده می‌باشند.

 

فیلترهای دو مرحله‌ای

 یخچال‌های با فیلتر دو مرحله‌ای علاوه بر فیلترpp پنج میکرونی از یک فیلتر کربن فعال هم استفاده می‌کنند. فیلتر یخچال ساید بای ساید باید از نوع کوکوناتی و یا به اصطلاح نارگیلی باشد. این نوع فیلترهای کربن فعال باعث می‌شوند که پس از اینکه ذرات بزرگتر از 5 میکرون آب تصفیه شدند انواع آلاینده‌های شیمیایی و آفت‌کش‌ها و همچنین کلر و افزودنی‌های آب تصفیه شوند و بو و مزه آب برطرف شود تا آب نوشیدنی گواراتر شود. فیلترهای کربن فعال در یخچال ساید را با نام فیلتر UDF هم می‌شناسند.

 

فیلتر سه مرحله‌ای

 این نوع یخچال علاوه بر دو نوع فیلتر اولیه از یک فیلتر سوم موسوم به الکالاین (alkalain) هم بهره می‌برند. این نوع فیلتر خاصیت قلیایی‌کنندگی آب را دارد. فیلتر الکالاین PH موجود در آب را تنظیم می‌کند و اسید‌های چرب موجود در آب از نوع اشباع شدنی را به کلسیم غنی شده تبدیل می‌کند. اغلب پزشکان نیز توصیه می‌کنند که از یخچال‌های سایدی در خانه استفاده شود که آب را در سه مرحله تصفیه می‌کند و مرحله‌ی سوم و یا الکالاین را داشته باشند. البته در برخی از یخچال‌های ساید بای ساید از فیلترهای مینرال هم استفاده می‌شود.

فیلتر ساید بای ساید سامسونگ که در داخل یخچال تعبیه شده است با دو نوع متفاوت ساختاری ارائه می‌شود. فیلتر ساید سامسونگ یا بصورت موشکی است که حالت کشیده دارد و یا بصورت لیوانی است که حالت پهن‌تری دارد. برای انتخاب این فیلترها باید مدل دستگاه را با مدل فیلتر تطابق دهید.

فیلتر ساید بای ساید ال جی هم به دو صورت فیلتر ساید ال جی موشکی و لیوانی ارائه می‌شود که نیاز است بسته به شماره مدل یخچال برای انتخاب آن‌ها اقدام شود.

 

تعویض فیلتر یخچال ساید بای ساید

 

تفاوتی ندارد از چه نوع یخچالی و با چه برندی استفاده می‌کنید. برای تعویض فیلتر ساید بای ساید روش‌های مختلفی در یخچال‌های ساید پیش بینی شده است. بهتر است اینگونه بگوییم که خود تعویض فیلتر ساید بای ساید بعنوان یک قابلیت به فروش یخچال‌های ساید کمک زیادی کرده است و به یک حالت رقابتی در بین تولیدکنندگان یخچال مبدل شده است. مهم‌ترین نکته در خصوص فیلترهای یخچال ساید این است که باید در زمان مشخص این فیلترها تعویض شوند. حذف آلاینده‌های آب به شکل مؤثر، معدنی شدن آب، نیتراته کردن آب و حتی آنتی باکتریال شدن آب توسط فیلترها زمانی به خوبی انجام می‌شود که فیلتر ساید شما قابلیت کافی را داشته باشد و این مهم تنها با تعویض در زمان‌های مناسب اتفاق می‌افتد.

عوامل مهمی تعیین‌کننده‌ی زمان تعویض فیلتر ساید بای ساید می‌باشند که مهم‌ترین این عوامل را می‌توان میزان آلودگی آب منطقه زندگی شما، نوع لوله‌کشی ساختمان شما، جرم لوله‌ها، درصد نیترات و باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در آب، نوع و کیفیت فیلتر، میزان مصرف آب و جمعیت خانواده، درصد کلر و مواد شیمیایی و... نام برد.

در حال حاضر در بازار مصرف فیلترهای دارای طعم و بو، فیلتر کلر و باکتری، فیلتر نیترات و فیلتر معدنی موجود می‌باشند. اما آنچه که اهمیت دارد این است که فیلتر انتخابی شما باید با نوع یخچال و کد یخچال شما همخوانی داشته باشد. مثلاً اگر نیاز به تعویض فیلتر داخلی ساید سامسونگ دارید، باید به نوع آن و شماره‌ی آن و از نمایندگی مجاز یخچال سامسونگ این فیلتر را تهیه نمایید.

تعویض فیلتر یخچال معمولاً با روشن شدن چراغ آلارم فیلتر همراه می‌شود. وقتی این چراغ قرمز رنگ روشن می‌شود، یعنی یخچال شما نیاز به تعویض فیلتر دارد. البته معمولاً برای رهایی از این روشن بودن چراغ می‌توان با ریست کردن فیلتر یخچال از این آلارم رهایی پیدا کرد ولی در هر صورت این موضوع به شما این هشدار را می‌دهد که باید فیلتر یخچال تعویض شود.

ریست کردن فیلتر یخچال راه‌های مختلفی دارد. معمولاً فیلترهای داخلی و فیلترهای بیرونی هر دو با روشن شدن این چراغ زمان تعویض خود را اعلام می‌کنند. اما برند یخچال تعیین‌کننده‌ی نحوه‌ی ریست فیلتر یخچال است. در یخچال‌های ال جی و سامسونگ معمولاً یک دکمه ریست برای این کار تعبیه شده است که در صفحه‌ی نمایش یخچال ساید قرار داده شده و تنها با نگه داشتن 3 ثانیه این دکمه فیلتر ریست می‌شود. این دکمه با نام فیلتر و یا با یک دکمه در وسط یک دایره مشخص شده و یا در برخی از مدل‌های سامسونگ و ال جی با ورود به پنل منو و انتخاب دکمه‌ی ریست می‌توان اقدام به ریست فیلتر یخچال نمود. با این وجود بهتر است از دفترچه‌ی راهنمای یخچال ساید خود برای یافتن نحوه‌ی ریست کمک بگیرید. برخی از مدل یخچال‌ها با استفاده از دکمه‌های ترکیبی این قابلیت را ایجاد کرده‌اند.

 خرید فیلتر یخچال ساید

 

نحوه‌ی تعویض فیلتر تصفیه آب یخچال ساید بای ساید

 

برای تعویض فیلتر ساید معمولاً راه‌های مشابهی در یخچال‌های ساید تعبیه می‌شوند اما همانگونه که آورده شد، این موضوع بعنوان یک آپشن حالت رقابتی ایجاد کرده و به فروش بهتر یخچال‌های ساید کمک می‌کند. به همین دلیل نمی‌توان به صراحت گفت که همه‌ی یخچال‌ها از یک راه برای تعویض فیلتر ساید استفاده می‌کنند. اما بعنوان مثال برای تعویض فیلتر بیرونی ال جی به ترتیب زیر عمل می‌شود:

 

شیر ورودی یخچال ساید را می‌بندید

در صورت داشتن فیلتر بیرونی باید واشر قرمز رنگ را با دست نگه داشته و دو سر لوله را خارج کنید و یا لوله را قیچی کنید.

فیتینگ را وارد کرده و آب‌بندی کنید.

لوله‌ی ورودی آب باید داخل سمت راست فیلتر تصفیه قرار بگیرد. بهتر است قبل از ادامه‌ی نصب ابتدا شیر آب را باز کنید تا سیاهی داخل فیلتر که به دلیل کربن فعال آن می‌باشد خارج شود. این کار را یک بار هم با تعبیه شیر ورودی در سمت چپ فیلتر انجام دهید.

لوله‌ را در جای خود قرار داده و آب را باز کنید.

پس از تعویض فیلتر بیرونی ال جی باید دکمه‌ی ریست فیلتر زده شود تا مجدداً فیلتر راه‌اندازی شود. برای این کار در یخچال‌های سامسونگ و ال جی از دکمه‌های ice type ، child lock، ice water، alarm و یا reset استفاده می‌شود.

 

برای تعویض فیلتر داخلی یخچال هم فیلتر داخلی ساید سامسونگ را مثال می‌زنیم. برای تعویض فیلتر ساید سامسونگ مراحل زیر را باید انجام داد :

 

ابتدا مکان فیلتر را باید پیدا کنید. معمولاً در ال جی و سامسونگ فیلتر در پایین یخچال و قسمتی مشبک تعبیه می‌شد.یا ممکن است در پشت لوله‌ای در بالای سمت راست تعبیه شده باشد. این فیلترها عموما یک دکمه و یا شاستی برای رهایی فیلتر دارند که با فشار دادن آن فیلتر آزاد می‌شود.

فیلتر قدیمی را رها کنید. برای این کار باید یا فیلتر نیم دور بر خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید و یا آن را به سمت بالا بکشید. کلاهک فیلتر رها می‌شود. سپس باید کاتریج فیلتر و کلاهک را از هم جدا کنید. کلاهک نیز ممکن است یا دکمه‌ای باشد و یا فشاری که بسته به مدل آن از کاتریج جدا می‌شود.

فیلتر جدید را با فیلتر قدیمی تعویض کنید. سپس بر خلاف فرآیندی که فیلتر باط شد باید فیلتر و کلاهک را به هم اتصال دهید. برای این کار اصلا نیازی به فشار و زور نیست و باید راحت کاتریج را با کلاهک به هم متصل کنید.

پس از تعویض بهتر است چند بار آب را از کارتیج عبور دهید تا جوهر و سیاهی کربن فعال از بین برود.

پس از تعویض فیلتر ساید سامسونگ بهتر است اگر چراغ هشدار ندارد زمان تعویض را بر روی خود فیلتر یادداشت کنید و اگر چراغ هشدار دارد این چراغ هشدار یا چراغ فیلتر را ریست کنید.

 

استفاده از فیلترهای با کیفیت و متناسب با نوع یخچال ساید می‌تواند خیال شما را برای داشتن آب با کیفیت و مناسب راحت کند. عزیزانی که از یخچال‌های ساید دارای فیلتر تصفیه آب استفاده می‌کنند با تعبیه یک فیلتر کربن فعال و یک فیلتر معمولی در ورودی آب یخچال فرآیند تصفیه آب را در این یخچال‌ها تا چندین برابر بهبود خواهند بخشید. در ضمن نیاز شما برای داشتن یک دستگاه تصفیه آب نیز در خانه تا حدود زیادی مرتفع خواهد شد.

رفرنس:
https://www.discountfilters.com/refrigerator-water-filters/?gclid=CjwKCAiA-KzSBRAnEiwAkmQ15yCambNnpZ_3o4OGR962LLZ9emsJf6bsXxOQsrytGTQxB02ary4CHRoCyBcQAvD_BwE

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 votes
نظری درج نگردیده است.

نظر خود را اضافه کنید.

پست نظرات مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر امنیتی زیر را بازنویسی کنید.