این روزها استفاده از دستگاه تصفیه آب بسیار عمومیت پیدا کرده و در بسیاری از نقاط ایران هم راستا با سایر نقاط دنیا به این باور رسیده‌اند که استفاده از دستگاه تصفیه هوا چقدر نقش تأثیرگذاری در سلامتی و بهبود عملکرد اجزا مختلف بدن دارد.هرچه بر دامنه‌ی استفاده از این دستگاه‌ها افزوده می‌شود تنوع و طیف گسترده‌تری از این دستگاه‌ها هم در بازار بوجود می‌آیند و پدیدار می‌شوند.

هر یک از این دستگاه‌های تصفیه آب از فیلتر یا فیلترهایی برای تصفیه آب بهره می‌گیرند.برخی از این دستگاه‌ها تنها به یک فیلتر تصفیه آب تجهیز شده‌اند و برخی تا 7 یا حتی 8 مرحله موضوع تصفیه آب را با فیلترهای متنوع تصفیه آب انجام می‌دهند.اما هر فیلتر تصفیه آب عمر مفیدی دارد که با اتمام این دوره باید اقدام به تعویض فیلتر تصفیه آب شود. در واقع هر دستگاه تصفیه آب برای اینکه بتواند وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام دهد در دوره‌هایی که معمولاً خود کارخانه‌ی تولید‌کننده‌ی دستگاه مشخص کرده ‌است باید اقدام به تعویض فیلتر تصفیه آب آن شود.

 

زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب

 

خوشبختانه عموم دستگاه‌های تصفیه آب در هنگام تولید، زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب را مشخص می‌کنند. در واقع نیاز اصلی تعمیر و نگهداری دستگاه‌های تصفیه آب همین موضوع تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب می‌باشد. به همین دلیل کارخانه‌ها و برندهای مطرح بخصوص زمان آن را در کاتالوگ و یا دفترچه‌ای مشخص می‌کنند و به دارنده‌ی دستگاه اعلام می‌کنند. ضمن اینکه فروشنده نیز با استناد به مشتری‌مداری خود باید توضیحات کامل را در خصوص نحوه و زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب به خریدار ارائه نماید.

بصورت کلی عمر مفید فیلترها را می‌توان بین 3 ماه تا 2 سال تخمین زد. برخی از فیلترها را باید در محدوه‌ی زمانی 4 تا 6 ماهه عوض کرد و چند تا از فیلترهای دستگاه از 1 سال تا 2 سال هم جواب‌گو هستند. اما این نکته اغلب تنها به کیفیت فیلتر بستگی ندارد. مثلاً فیلترهای ورودی دستگاه که عمده آلاینده‌های حجم‌دار و درشت را دریافت می‌کنند و در معرض اولین ورودی دستگاه هستند عموماً باید زمان تعویض فیلترها را کمتر در نظر گرفت. مثلاً یک فیلتر با کیفیت را نهایتاً می‌توان تا شش ماه برای دستگاه استفاده کرد و سپس باید آن را تعویض کرد.

در زیر زمان تعویض فیلتر تصفیه آب را بصورت حدودی با هم بررسی می‌کنیم. خوشبختانه این نوع فیلترها معمولاً عمومی‌تر هستند و هنگام خرید فیلتر دستگاه تصفیه آب کمتر با مشکل مواجه می‌شوید و حتی می‌توانید به راحتی اقدام به خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب بکنید:

 

پیش فیلتر یا مرحله‌ی اول

معمولاً این نوع فیلترها از نوع پلی پروپیلن و یا الیافی هستند. وجود املاح و گل و لای و انواع آلاینده‌های بزرگ باعث می‌شود تا این فیلتر خیلی زود کثیف شود. برای اینکه بتوان عمر این فیلترها را افزایش داد شستشوی آن‌ها روش مؤثری است ولی در هر صورت عمر مفید این نوع فیلتر حدود 4 ماه تا 6 ماه است و حتی توصیه می‌شود در صورت امکان در دوره‌های کوتاه‌تری تعویض شوند. هرچه این فیلتر کیفیت بالاتری داشته باشد، زمان خرابی فیلترهای دیگر را کاهش می‌دهد و می‌تواند دوره‌ی تعویض فیلترهای تصفیه آب را به عقب‌تر بیاندازد و کیفیت خروجی آب بهتری را ایجاد کند.

 تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

فیلتر کربن فعال

این فیلتر برای حذف بو و مواد شیمیایی بسیار مؤثر است. طبیعی است که وقتی با مواد شیمیایی درگیر باشد طول عمر آن هم نمی‌تواند خیلی زیاد باشد. اما در مجموع استفاده از این نوع فیلتر معمولاً در دستگاه تصفیه آب در دو مرحله است. فیلتر کربن فعال و فیلتر پست کربن و یا کربن بلاک. فیلتر کربن فعال در مرحله‌ی بعد از فیلتر اولیه و فیلتر بلاک پس از فیلتر اصلی تصفیه آب تعبیه می‌شود تا اگر مقداری از بو و مواد شیمیایی همچنان در آب باقی‌مانده تصفیه کند. توصیه می‌شود زمان تعویض فیلتر‌های تصفیه آب خانگی از نوع کربن فعال را با هم هماهنگ انجام دهید و در هر مرحله تعویض فیلتر تصفیه آب هر دو را تعویض کنید. این فیلتر‌ها خیلی قابل شستشو نیستند و بهتر است حداکثر هر 6 ماه یک بار تعویض شوند و فیلتر پست کربن سالانه تعویض شوند. اگر این فیلترها به موقع تعویض نشوند، باعث تخریب سریع‌تر فیلتر ممبران یا اسمز معکوس می‌شوند.

 

فیلتر ممبران یا فیلتر اسمز معکوس

فیلتر تصفیه آب ممبران و فیلتر تصفیه آب اسمز معکوس مهم‌ترین نوع فیلترهای تصفیه آب در اهم دستگاه‌ها هستند. این فیلتر‌ها اصلی‌ترین نقش را در تصفیه آب دارند و هر یک با استفاده از قابلیت زیادی که دارند آب را با فشار زیاد از غشاهایی سخت عبور می‌دهند و ذراتی تا بزرگی 0.0001 میکرون را هم از آب دریافت می‌کنند تا آبی بالغ بر 98.8 درصد تصفیه شده را ایجاد کنند. نکته‌ی مهم در تعویض فیلتر تصفیه آب ممبران یا اسمز معکوس این است که فیلترهای قبلی به موقع تعویض شده باشند. این باعث می‌شود تا حداکثر زمان را بتوان از این فیلترها دریافت کرد و بهترین نتیجه را هم بگیرید.

انواع نیترات‌ها، آرسنیک‌ها، بسیاری از میکروب‌ها و ویروس‌ها و آلرژن‌ها را این فیلترها تصفیه می‌کنند. زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی از نوع ممبران و اسمز معکوس در حالت نرمال و طبیعی 1 سال تا یک سال و نیم است. یعنی در صورتی که همه‌ی فیلترهای قبلی به موقع تعویض شده باشند و جریان تصفیه این فیلترها طبیعی بوده باشد در این زمان باید تعویض شوند اما اگر 3 فیلتر اولیه دستگاه در زمان مقرر یعنی 6 ماه 1 بار نهایتا تعویض نشوند به فیلتر ممبران آسیب زده و باید تعویض فیلتر ممبران تصفیه آب انجام شود.

 

فیلتر کربن خطی

در مرحله‌ی فیلتر کربن فعال توضیح دادیم که فیلترهای کربن فعال معمولاً در دو جا به کار می‌روند. به یاد داشته باشید برخی از دستگاه‌های با کیفیت‌تر از فیلتر کربن خطی استفاده می‌کنند. این نوع فیلتر همان پست کربن است. اگر نیاز باشد که در زمان‌‌های طبیعی خودش تعویض شود به شرط تعویض به موقع سایر فیلتر‌ها و اینکه این فیلتر در مرحله‌ی 5 دستگاه است می‌توانید آن را تا یک سال تا 1 سال و نیم استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید تعویض فیلتر تصفیه آب کربن فعال خطی در زمان‌های 12 ماهه بهتر است.

 

فیلتر قلیایی و فیلتر مواد معدنی

در مقاله‌ی دستگاه تصفیه آب قلیایی توضیح دادیم که به دلیل حجم فشرده آب در مراحل تصفیه آب حالت اسیدی به خود می‌گیرد و بهتر است از یک فیلتر مواد معدنی و یا قلیایی برای تصفیه آب استفاده شود. آب‌های قلیایی خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و مواد معدنی بهترین دارو برای بدن هستند. برخی از دستگاه‌ها از دو نوع فیلتر استفاده می‌کنند. یعنی هم از فیلتر مواد معدنی و هم از فیلتر قلیایی بهره می‌گیرند و برخی از دستگاه‌های تصفیه آب تنها از یک فیلتر مواد معدنی برای قلیایی کردن آب هم استفاده می‌کنند و همان‌گونه که قبلاً توضیح دادیم وجود کلسیم و منیزیم خود باعث قلیایی شدن آب می‌شود.

میزان استفاده از دستگاه تصفیه آب معمولاً تعیین‌کننده‌ی زمان تعویض فیلتر تصفیه آب می‌باشد. فیلتر‌های مواد معدنی و قلیایی دیرتر نیاز به تعویض دارند ولی آنچه که تعیین‌کننده‌ی این زمان است خود کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی دستگاه تصفیه آب است. آن‌ها خودشان زمانی بین 1 تا 2 سال را معمولاً برای تعویض فیلتر قلیایی این فیلترها تعریف می‌کنند که باید در بروشور دستگاه لحاظ شده باشد ولی اکثرا تعویض فیلتر قلیایی تصفیه آب و فیلتر مینرال یا سنگ های مواد معدنی را سالانه تعویض میکنند.

 تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

بهترین نوع فیلتر تصفیه آب

 

معمولاً خود شرکت‌های تولیدکننده‌ی دستگاه تصفیه آب بعنوان یک محصول جانبی تولیدکننده‌ی فیلتر تصفیه آب هم هستند. از این رو صرف نظر از بهترین بودن هر نوع فیلتری باید گفت همیشه بهترین فیلتر، فیلتری است که توسط خود کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی دستگاه تولید شده باشد. اما با این وجود در نظر داشته باشید که اصالت فیلتر را باید بتوانید تشخیص دهید. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای اطمینان از اصالت فیلتر خرید این فیلتر از نمایندگی‌های مجاز شرکت تولیدکننده می‌باشد. ساده‌ترین راه برای این کار خرید اینترنتی تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی از این نمایندگی‌ها می‌باشد.

 

خرید اینترنتی فیلتر دستگاه تصفیه آب

 

بسیاری از شرکت‌های مطرح تولیدکننده‌ی دستگاه تصفیه آب با استفاده از کد دستگاه خود این قابلیت را به کاربران و مشتریان خود داده‌اند تا به راحتی فیلتر تصفیه آب خود را از فروشگاه اینترنتی شرکت خریداری نمایند.

در ایران این نمایندگی‌های این شرکت‌ها هستند که اقدام به ارائه‌ی این فیلتر‌ها می‌کنند. شرکت راد گستر نوین بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت واردکننده و توزیع‌کننده‌ی انواع دستگاه تصفیه آب به مشتریان همه‌ی شرکت‌ها این امکان را داده تا با خرید اینترنتی فیلتر دستگاه تصفیه آب خود و یا سفارش آنلاین آن از خرید فیلتر دستگاه تصفیه آب خود بصورت اورجینال و اصلی اطمینان یابند. یکی از مزایای خرید اینترنتی فیلتر تصفیه آب خانگی از فروشگاه‌ معتبر اینترنتی راد گستر نوین این است که با ضمانت اصل بودن کالا و البته کمترین قیمت می‌توانید فیلتر مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

موضوعی که متأسفانه در بسیاری از فروشگاه‌های سطح شهر رعایت نمی‌شود و گاهاً خرید فیلتر تصفیه آب خانگی از این فروشگاه‌ها به دلیل اینکه خود فروشنده هم اطلاعات لازم را ندارد، مساوی است با خرید فیلتر تصفیه آب بی‌کیفیت و تقلبی که نه تنها آب را به خوبی تصفیه نخواهد کرد بلکه سایر عملکردهای دستگاه و همچنین عمر مفید دستگاه را نشانه می‌روند.

شرکت راد گستر نوین برترین نمایندگی فروش دستگاه‌ها و فیلتر دستگاه‌های تصفیه آب در ایران به مشتریان خود این امکان را می‌دهد تا با خرید اینترنتی فیلتر دستگاه تصفیه آب در زمان و هزینه‌ی خود صرفه‌جویی و برند و کالای اصل را هم با ضمانت دریافت نمایند.

 

رفرنس:
https://www.wikihow.com/Clean-%26-Replace-Cartridges-in-Your-Under-Sink-or-Reverse-Osmosis-Water-Filter
http://filterbutler.com/blog/how-often-should-i-change-the-water-filter/

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 votes
نظری درج نگردیده است.

نظر خود را اضافه کنید.

پست نظرات مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر امنیتی زیر را بازنویسی کنید.